GenelSuriye Dostları

Mina faciasında kayıp olan İranlıların yakınları DNA örneği vermek için Suudi Arabistan’a gidecek

İmam Ali Hamaney’in Hac ve Ziyaret İşleri Temsilcisi ve İranlı hacıların Kafile Başkanı, Mina faciasında kayıp olanların ailelerinin bir kez daha DNA testi için Suudi Arabistan’a gideceklerini açıkladı.

Hüccetül-İslam Seyyid Ali Gazi Asger bugün İRİB Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Mina faciasında kayıp olanların birer kardeş veya evladının Suudi Arabistan’a DNA testi için gönderileceğini, böylece Suudi yönetimi için başka bir bahane kalmayacağını ifade etti.
İmam Ali Hamaney’in Hac ve Ziyaret İşleri Temsilcisi Hüccetül-İslam Gazi Asger, birkaç İranlı hacının kayıp olduğuna işaretle, İran Hac ve Ziyaret Kurumu’nun İranlı kayıpların durumunu netleştirmek için elinden geleni yaptığını kaydetti.

İmam Ali Hamaney’in Hac Temsilcisi, İran’ın Mina faciasıyla ilgili yurt içinde ve dışındaki görgü tanıklarının ifadelerini toplamakta olduğunu, bunların uluslararası mercilere sunulabilecek diğer etkin delillerle birleştirileceğini kaydetti.

İran’ın Eski Lübnan Büyükelçisi Rüknabadi’nin son durumu hakkında ise Hüccetül-İslam Gazi Asger, Rüknabadi’nin DNA örneğinin alındığını ve Suudi Arabistan’a gönderildiğini ifade etti.

İranlı Hacılar Kafilesi Başkanı, Mina faciası konusunda Suudi Arabistan’ın suçlu olduğunu, zira 7 bin masum insanın can verdiğini ve kurallar uyarınca suçluların cezalandırılması gerektiğini vurguladı.
Mina faciası sırasında 469 İranlı hayatını kaybetti, 19 İranlı’nın akıbeti henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu