Suriye Dostları

Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hizbullah’ın Beyrut limanında silah deposunun bulunduğuna dair iddiaları yalanladı.

 İtalyan Corriere della Sera gazetesine demeç veren Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hizbullah’ın Beyrut limanında silah deposunun bulunmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Corriere della Sera gazetesinin “Hizbullah ile 2005 yılında imzaladığınız anlaşmanın hala geçerli olduğunu düşünüyor musunuz? Birçok Hıristiyan onu asla affetmedi” şeklindeki sorusuna “Yani ortak bir parti kurmadık, ancak bir hükümet programı üzerinde anlaştık. Ama sonra 2006 yazında İsrail savaşı başlattı ve Lübnanlı Şiilerin yanında yer almam gerektiğini hissettim, onlar benim yurttaşım, kendimizi birlikte savunduk.” dedi. 

Gazetenin Hizbullah’ın silahsızlandırılması hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine de Cumhurbaşkanı Mişel Aun, İsrail’in kışkırtmalarının ve saldırganlığının devam ettiğini hatırlattı ve “ancak bu biterse Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını düşünebiliriz” dedi.

Emirliklerin İsrail’le normalleşme anlaşması imzalamasına dair soruyu Emirliklerin “egemen bir devlet” olduğunu söyleyerek geçiştiren Aun, bir Fransız televizyon kanalına verdiği demeçten ötürü kendisinin de İsrail’le normalleşmeyi savunduğu sonucunun çıkarılmasını da “Hayır yanlış anlaşılmışım, ben öncelikle İsrail’le aramızdaki birçok sorunun çözülmesi gerektiğini söyledim” diyerek reddetti.  

Lübnan hükümetinin Beyrut limanındaki patlamanın ardından Amerika ve Suudilere yakın siyasi grupların baskısıyla istifa etmesinin ardından gündeme gelen erken seçim ihtimaline de değinen Cumhurbaşkanı Mişel Aun, erken seçim için parlamentoda uzlaşmaya varılması gerektiğine dikkat çekti ve bunun için şu an bir zaman verilemeyeceğini söyledi.

Beyrut Limanı patlaması konusunda uluslararası araştırma yapılması yönündeki taleplere neden karşı olduğuna dair bir soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı Aun, Lübnan anayasasına göre Lübnan’da yaşanan bir olayı soruşturma yetkinisin Lübnan yargısına ait olduğunu hatırlattı. Bununla birlikte bu durumun zaten Lübnan polisine araştırmalarda yardım eden Fransız ve Amerikalı araştırmacıların varlığına engel olmadığını söyledi.

Lübnan’a uluslararası yardım için girişimde bulunan Fransa’ya ve yardım etmek isteyen tüm uluslararası taraflara teşekkür eden Aun, bu yardımların BM aracılığıyla yapılması yönündeki talebini tekrar vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Beyrut patlamasının Hizbullah’ın silah depolamasından kaynaklandığına dair iddiaları da yalanlayarak tüm ihtimallerin araştırma sırasında ele alınacağını ancak Hizbullah’ın limanda silah depolamasının “imkansız” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu