GenelSuriye Dostları

Mısır cumhurbaşkanı: Barış için Filistin sorunu çözümlenmesi gerekir

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 12.İslam işbirliği teşkilatı İİT liderler zirvesinde yaptığı konuşmada bölgede barışın sağlanması için Filistin meselesinin adil bir çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Mursi, bugün İslam dünyasında Suriye’den Filistin’e kadar bir çok bölgede gerilimlerin ve krizlerin devam ettiğini, İİT bu sorunların üstesinden gelmek için tüm çabasını sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşması Arap medyasında canlı yayınlanan Mursi, Mısır yönetimi komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmeyi arzu ettiğini ve İslam dünyasında etnik ve dini tefrikalara karşı mücadele etmek gerektiğini vurguladı.

Siyaset alanında bir çok sorunla karşı karşıya bulunduklarını kaydeden Mursi, Filistin meselesi, bölgede istikrarın temelini oluşturduğunu ifade etti.

Mursi, Mısır yönetimi kendisini Filistin milletini destekleme ve bu sorunun adil çözüme kavuşturulması bağlamında yükümlü gördüğünü, Filistin milleti haklarına kavuşmadığı müddetçe, barışın sağlanması ve Filistin devletinin kurulması imkansız olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu