Genel

Mısır cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ulusal diyalog görüşmelerini başlattı

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, başkent Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ulusal diyalog görüşmelerini başlattı.

Mısır ‘da dört gündür devam eden, çok sayıda kişinin ölümüne yol açan olayların ardından Cumhurbaşkanı Mursi, ülkedeki 11 siyasi parti liderine ve 4 kanaat önderine, ülkenin son günlerde yaşadığı olaylar ve bu krizden çıkmanın yolları, Mısır’ın siyaset sahnesindeki gelişmelerini ele almak üzere görüşmelere katılması için davetiye gönderdi.

Mursi’nin başkanlığını yaptığı görüşmelere, Güçlü Mısır Partisi Başkanı Abdulmunim Ebu’l-Futuh, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkanı Muhammed Said el-Katatani, el-Vasat Partisi Başkanı Ebu el-Ala Mazi, Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun’un yanı sıra ülkede nüfuzu bulunan kanaat önderleri katıldı.

Öte yandan aralarında Amr Musa, Muhammed el-Baradai, Hamdin Sabbahi ve el-Vefd Partisi Başkanı es-Seyyid el-Bedevi’nin bulunduğu liberal ve sol eğilimli birçok partiyi bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC), Mursi’nin ulusal diyalog çağrısına olumsuz cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Mursi, önceki gün akşam yaptığı açıklamada Port Said, İsmailiye ve Süveyş kentlerinde bir ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini, 6 aya kadar da sokağa çıkma yasağının uygulanacağını bildirmişti. Mursi, açıklamasında “İstikrar ve güvenliğin sağlanması için diyalogdan başka bir yol olmadığını” söylemiş, siyasi çevrelere sorunları diyalog yoluyla çözme çağrısında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı