FilistinGenel

Mısır rejimi Rafah Kapısı’nı bu sabah yeniden kapattı ​

Mısır yönetimi, istisnai olarak üç gün açık tuttuğu ve her iki yönde geçişlere izin verdiği Rafah Kapısı’nı bu sabah (9 Mart Perşembe) yeniden kapattı.
Rafah Kapısı Enformasyon Müdürü Vail Ebu Amr, Quds Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Mısır yönetiminin 12 otobüsün Mısır tarafına geçmesinden sonra dün akşam Rafah Kapısı’nı Gazze Şeridi’nden çıkışa kapattığını ve Gazze Şeridi’ne dönüşü ise sabaha kadar açık bıraktığını söyledi.
Gazze’deki İçişleri Bakanlığı’na bağlı Kapılar ve Sınırlar Heyeti, bugün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, üç gün içinde 2058 kişinin Gazze Şeridi’nden çıkış yaptığını açıkladı.
Bildiride, Mısır yönetiminin 194 yolcuyu herhangi bir gerekçe göstermeden Rafah Kapısı’ndan geri çevirdiği ve Gazze Şeridi’nden çıkışına izin vermediği ifade edildi.
Kapılar ve Sınırlar Heyeti, Rafah Kapısı’nın açık kaldığı üç gün içinde 1961 kişinin Mısır’dan Gazze Şeridi’ne dönüş yaptığını belirtti.
Mısır yönetimi Gazze Şeridi’nin dış dünyaya açılan tek kapısı olan Rafah Kapısı’nı 2013 yazından bu yana istisnai haller haricinde sürekli kapalı tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu