GenelSuriye Dostları

Mısır’daki olayların arkasında dış parmaklar var

İslami uyanışının bayrağını İran taşımakta olduğunu vurgulayan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mısır’daki olayların arkasında dış parmak olduğunu ifade etti.
Mehr haber ajansı muhabirine özel mülakat veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Erakçi, ABD dışişleri bakanlığının İran ile doğrudan müzakerelere hazır olduğu bildirmesinin yeni bir konu olmadığını, bu istekse ABD’nin İran’a karşı sergilediği tutumda değişiklik meydana geldiği zaman gerçekleşebileceğini ifade etti.
Erakç, İran’ın Amerika’nın sergilediği tutumu yakından takip ettiğini, güzel sözler dile getirerek değil önemli olan onu uygulamaya dökmek olduğunu konuşmasına ekledi.
Konuşmasında Mısır’daki gelişmelere işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mısır’daki atmosfer hala bulanık olduğunu ve tüm boyutları tam olarak belli olmadığını, zira Mısır halkının istekleri ortada olmasına karşın yapılan devrimin zaman zaman sorunlarla karşılaştığını, ama önemli olan Mısır halkının meşru talepleri olduğunu dile getirdi.
Askerlerin darbe yapmasını değerlendiren Abbas Erakçi, askerlerin siyasi alana müdahale etmesi kabul edilemez olduğu gibi endişe duymaya meydan vereceğini, zira Mısır toplumun kutuplaşmaya doğru yönelmesinin tehlikeli olduğunun altını çizdi. Erakçi, bundan dolayı şu anki atmosferin bulanık olduğunu söyledi.
Erakçi, kuşkusuz Mısır’daki olaylarda dış parmak olduğunu ve bunu inkar etmek mümkün olmadığını söyleyerek, bu ülkenin İslam ve Arap dünyasındaki önemli konumunu hatırlattı.
Mısır’daki gelişmelerin bu ülkede birlik ve beraberliğin sağlanmasıyla sonuçlanmasını ümit eden sözcü, büyük bir dalga olan ve asıl bayrağını İran taşıdığını İslami uyanışın yoluna devam edeceğini ve bir ülkede meydana gelen sorunlarla durmayacağını kaydetti.
İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü ayrıca bir diğer açıklamasında, BAE’liği tarafından İran vatandaşların sınır dışı edilmeleri meselesini ciddi olarak takib ettiklerini söyledi.
Bazı medya organlarında BAE’liğinde bazı İranlının sınır dışı edildiğine dair haberlerin çıktığını hatırlatan Abbas Erakçi, bu meselenin ciddi olarak İran’ın Ebu Dabi elçiliğince araştırıldığını ve diplomatik faaliyetlerin sürdüğünü söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı