Genel

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 2 polis merkezine saldırı düzenlendi

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 2 polis merkezine saldırı düzenlendi. Kuzey Sina’da 2 ayrı polis merkezine silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sina’nın kuzeyindeki El-Ariş 3 No’lu karakoluna ve bölgenin merkezinde bulunan Nahl karakoluna kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi.

İlk saldırının RPG roketi ile gerçekleştirildiği, ikinci saldırıda karakola ateş açıldığı, polisin de buna karşılık verdiği belirtildi. Her iki saldırıyı da üstlenen olmazken, olaylarda can kaybı yaşanmadığı ifade edildi.

Güvenlik kaynağı, dün Sina’nın çeşitli bölgelerinde güvenlik noktalarına gerçekleştirilen saldırılarda 10 kişinin öldüğünü, bunlardan 7′sinin asker, 2′sinin polis, 1′inin sivil olduğunu belirterek, aralarında 3 askerin de bulunduğu 5 kişinin yaralandığını kaydetti.

Mısır ve İsrail arasında 1979′da imzalanan Camp David Anlaşması gereği ağır silahtan yarı arındırılan Sina Yarımadası’nda polisi ve askeri hedef alan şiddet olaylarının 3 Temmuz’da gerçekleşen darbeden sonra arttığı gözleniyor.

Mısır ordusu bir ayı aşkın bir süreden beri Sina kırsalındaki silahlı gruplara yönelik askeri operasyon yürütüyor. Sina kırsalındaki silahlı grupların etkinliği, Hüsnü Mübarek’in iktidardan uzaklaştırıldığı 25 Ocak 2011 devriminden sonra artmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu