Genel

Mogherini: AB siyonist İsrail’in Golan’daki hakimiyetini resmiyette tanımıyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, dün yaptığı açıklamada, AB’nin ırkçı İsrail’in Golan Tepelikleri’ndeki hakimiyetini resmiyette tanımadığını söyledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, AB’nin İsrail’in Suriye’den işgal ettiği Golan Tepelikleri’yle ilgili tutumunun değişmediğini ve değişmeyeceğini bildirdi.

Mogherini, Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunun “ABD’nin işgal altındaki Golan Tepeleri’nde İsrail egemenliğini tanıma kararı ve ırkçı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, yeniden başbakan seçilmesi halinde işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini İsrail’e ilhak etme vaadine” ilişkin oturumunda konuştu.

“AB, uluslararası hukuk ve BM Güvenlik Konseyinin 242 ve 497 sayılı kararları doğrultusunda, İsrail’in 1967 Haziran ayından bu yana işgal ettiği topraklardaki egemenlik iddiasını tanımıyor.” diyen Mogherini, bunun Golan Tepeleri için de geçerli olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Trump, 25 Mart’ta Beyaz Saray’da terör rejimi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararnamesini imzalamıştı.

Korsan rejim İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, seçimleri kazanması ve yeniden başbakan seçilmesi durumunda işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı siyonist Yahudi yerleşim birimlerini İsrail topraklarına katacağı açıklamasında bulunmuştu.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor ve buralarda 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu