Genel

Mogherini: ABD’nin KOEP’ten çıkması ABD’nin uluslararası itibarını zedeler

Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Federica Mogherini, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkması halinde bu durumun uluslararası arenada Amerika’nın itibarının büyük oranda zedelenmesine neden olacağını söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Mogherini, PBS tv. kanalına yaptığı açıklamada, Amerika’nın İran ve 5+1 arasında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) nükleer anlaşmadan çıkması halinde, diğer ülkelerin artık Amerika ile anlaşmaya yaklaşmayacaklarını ve Amerika’ya güven duymayacaklarını söyledi.

Mogherini, nükleer anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olduğunu hatırlatarak, bu anlaşmaya imza atan ülkelerin iki yıl boyunca anlaşma için müzakere ettiklerini ve BM Güvenlik Konseyi’nin bu anlaşmayı 2231 sayılı bildiriyle teyit ettiğini belirtirken o ülkelerden bazılarının şimdi bu tutumlarını değiştirdiklerinin görüldüğünü söyledi.

AB dış siyaset sorumlusu, Amerika’da her bir yeni hükümetin anlaşmalarla ilgili yeni müzakerelerin yapılmasından yana olduğunu bu durumun da diğer ülkelere, gelecek hükümetlerin onlara daha iyi bir anlaşma fırsatı vereceğini düşünerek müzakerelere pek meyilli olmadıklarını gösterdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu