Genel

Mood: Annan planından başka hiç bir alternatif yok

BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan planı kapsamında Suriye’de görev yapan BM gözlemciler heyeti başkanı General Robert Mood son süreç içinde şiddet düzeyinin artması nedeniyle heyetin durumları gözlemleme performansını ve taraflar arasında diyalogun sağlanmasına yardımcı olma çalışmalarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Şam’daki Dama Rose otelinde bugün düzenlediği basın konferansında okuduğu ve SANA’nın bir nüshasını aldığı basın bildirisinde General Mood Annan planının; bu planı onaylayan uluslararası toplum ve yine bu planı kabul eden Suriyeli tarafların mülkü olduğunu belirtti.

Mood; şu ana kadar da Annan planının başka hiç bir alternatifi bulunmadığının altını çizdi.

Uluslararası gözlemcilerin son on gün içinde tırmanan şiddet nedeniyle bir kısım tehlikelerle karşı karlıya geldiklerini ifade eden Mood, siviller dahil olmak üzere Suriye halkının zor koşullar altında olduklarını söyledi.

General Mood; gözlemci heyetin donuk olmadığını ve geliştirilmeye kabil olduğunu belirterek heyetin misyonuna konusunda önümüzdeki günlerde yada haftalarda uluslararası güvenlik konseyinde görüş alışverişinin yapılacağını belirtti.

Bu arada muhtelif ülkelerden silahsız 300 askeri gözlemciden oluşan BM gözlemciler heyeti güvenlik konseyinin 2043 sayılı kararıyla teşkil edildi. Geçen Nisan ayının 29’unda 90 günlük görevine başlayan heyette sivil personeller de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı