Genel

Mood: Silahlı muhalefet şu ana kadar gözlemci heyetine bağlılığını ilan etmedi

BM Gözlemciler Heyeti Başkanı Robert Mood Uluslararası Güvenlik Konseyi önünde yaptığı konuşmada; gözlemci heyetin ahlaki sorumluluğu gereği Suriye’de kalacağını ifade ederek devriyelerini engellemeyi amaçlayan şiddet eylemlerine rağmen gözlemci heyetin Suriye’de kalacağını dile getirmişti.

Bilineceği üzere güvenlik konseyi düzenlediği kapalı topantısında Suriye’de bulunan gözlemci heyeti görevinin askıya alınmasından sonra heyetin geleceğini tartışmıştı.

Uluslararası Gözlemciler Heyeti Başkanı Mood; Suriye hükümetinin uluslararası gözlemcilerin güvenliği ve incelemelerde bulunmak için özgürce hareket etmelerini sağlama sorumluluğuna bağlılığını bir çok kez ilan ettiğine dikkat öekerek; ancak silahlı muhalefetin bu sorumluluğu kabul ettiğine dair bu herhangi bir açıklamada bulunmadığının altını çizdi.

Mood gazetecilere yaptığı açıklamada; Suriye hükümetinin gözlemci heyetine karşı sorumluluğunu kabul ettiğini alenen açıkladığını buna karşılık silahlı muhalefetten şu ana kadar bu yönde hiçbir açıklama olmamasıyla birlikte yerel diyalog sürecine katılmaya dönük de herhangi bir adım atmadığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı