Genel

Muallim: 1 Milyona Yardım Etmekle 23 Milyon Göz Ardı Edilmemeli

BM genel sekreteri barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Hervé Ladsous ve BM Suriye temsilcisinin yardımcısı Jean-Marie Guehenno’nun yanı sıra uluslararası örgütten bir dizi yetkili Suriye’deki çalışmalarını ve yetkilerle temaslarını sürdürüyorlar.

Bu bağlamda Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim bugün; Suriye’de görev yapan BM gözlemciler heyeti başkanı General Robert Mood’un katılımıyla Ladsous ile bir araya geldi.

Daha çok pratiksel bir özellik taşıyan ve gözlemci heyet çalışmalarının masaya yatırıldığı görüşmede Ladsous; siyasi çözüm bulma yolunda uluslararası gözlemcilerin tüm ülkede yayılma sürecini kısa sürede tamamlamaları ve siyasi iletişime geçmeye başlamaları kanıtıyla sağladığı yardımlardan dolayı Suriye’ye teşekkürlerini ifade etti.

Ladsous; protokol metninden sapmadan görevin başarılı olması amacıyla sağladığı yardım ve kolaylıklara ek bir kanıt olarak Suriye’nin hava olanakları ve diğer hizmetlerinden faydalanmanın yanında gözlemcilerin uyrukları gibi konularda heyetin ihtiyaç duyduğu ek gereksinimlerden söz etti.

İnsani yardım konusunun da ele alındığı görüşmede Bakan Muallim, bu bağlamda vizyonun genişletilmesi önemine dikkat çekti.

Muallim insani yardım vizyonunu genişletmenin uluslararası örgütün; farklı bölgelerde meydana gelen terör eylemleri neticesinde zarar gören yaklaşık bir milyon insana yardım etmeyi iddia etmesinin Amerika ve Avrupa’nın dayattıkları yaptırımlarla 23 milyon Suriyeli vatandaşın yaşamını direk yada dolaylı olarak hedef alınmasına göz yumma anlamına gelmediğinin altını çizdi. Muallim Ladsous’un büyük önem taşıyan bu noktayı uluslararası örgüte taşıması umudunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı