Genel

Muhammed Cevad Zarif ve Ban Ki-moon BM binasında bir araya geldiler

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı İran’ın nükleer konuda bir çözüme varmak için hüsnü niyet ile birlikte ciddiyetle konuyu takip ettiğini belirtti.
Haber merkezinin New York’tan bildirdiğine göre dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif Tahran saati ile dün akşam BM genel sekreteri Ban Ki-moon ile BM binasında bir araya gelerek, nükleer konuda bir anlaşmaya varma konusunda iyimser olduğunu ve bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu belirtti.
Yapılan görüşmede İran İslam cumhuriyetinin bölgede sebat ve güvenliğin sağlanması, komşularla ilişkiler ve başta Irak’ın yeni hükümeti ile işbirliği süreci konusunda İran görüşlerini ve girişimlerini açıklayan Zarif, Tahran’ın bölgede güvenliğini güçlendirilmesinde taahhüt sahibi olduğunu, komşularla iyi ilişkiler içinde mevcut şartların iyileşmesi ve bölgede radikalizm ve terörizm ile mücadeleye dikkate aldığını ifade etti.
Zarif ayrıca İran’da insan hakları durumu ile ilgili BM genel sekreterini son raporunu da İran hükümetinin girişimlerine aykırı ve siyasi görüşe dayalı olduğunu belirterek, “Ortadoğu’da sadece İran ile ilgili raporun yayınlanması kabul edilir değil, ve bu gibi raporların hazırlanması ise insan haklarına olan bakış açının çelişkili ve siyasi olduğunu gösteriyor” dedi.
BM genel sekreteri de yapılan görüşmede teşkilatın çeşitli bölgelerde bu arada Afganistan, Irak, Libya ve Lübnan’da terörizm ve radikalizm ile mücadelede, sorunların çözümlenmesinde önemli ve etkili olduğunu söyledi.
Ban Ki-moon ayrıca İran’ın bölgede etkin ve önemli bir ülke olduğunu, mevcut sorunların çözümlenmesinde yapıcı rol üstlenebileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu