GenelYemen Gerçekleri

Muhammed El Husi, İsveç anlaşmasının uygulanmaması konusunda saldırgan güçleri uyardı

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, “El-Hudeyde’deki Stockholm anlaşmasının uygulanmaması durumunda, saldırgan koalisyonunu ve paralı askerlerini cehennem bekliyor.” diyerek Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona uyarıda bulundu.

El-Husi, “Biz, karşı tarafın ateşkese uyması gerektiğini tekrar belirtiyoruz ve anlaşmanın uygulanması için engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguluyoruz.” dedi.

Öte yandan, Ensarullah Hareketi Siyasi Bürosu Genel Sekreteri Fazıl Ebu Talib, İngiltere Yemen büyükelçisi tarafından yapılan son açıklamalara cevap olarak şöyle dedi: “İngiliz büyükelçisinin yaptığı açıklama bize tuhaf gelmiyor; çünkü bu açıklamalar, Yemen halkına yönelik düşmanca politikaların göstergesidir.”

Fazıl Ebu Talib, “İngiltere, Yemen halkının düşmanıdır ve ilk günden itibaren Yemen halkına karşı yapılan savaşta aslî taraf sayılır.” açıklamasında bulundu.

Ebu Talib açıklamasının devamında; “İngiltere aslında Yemen’in işgaline katıldı ve her türlü öldürücü silahı saldırgan Suudi koalisyonuna sattı.” dedi.

Ensarullah Hareketi’nin bu seçkin üyesi, “İngiltere, Suudi koalisyonunun Yemen’deki saldırganlığını uluslararası siyasette yayılmasını savundu.” diye belirtti.

İngiltere’nin Yemen Büyükelçisi Michael Aron, El Cezire’yle yaptığı röportajda şunları söylemişti: Stockholm anlaşmasının amacı Ensarullah kuvvetlerini El-Hudeyde’den çıkarmak ve mahkum değişimiydi; bir ateşkes değildi.”

Michael Aron konuşmasının devamında, “İngiltere’nin Suudi Arabistan’a olan desteğini durdurması, bölgeye büyük zararlar verecektir.” dedi.

Suudi Arabistan, Yemen halkını politikalarına teslim etmek ve Yemen’de bağımsız bir devlet oluşumunu engellemek amacıyla, Arap gerici rejimleriyle ittifak kurarak Mart 2015’ten bu yana Yemen’e yıkıcı bir savaş başlattı. Milyonlarca masum insanın kanını akıtarak kurban etti ve Yemen’in hayati altyapısını da imhası etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu