GenelSuriye Dostları

Muhammed Huzai; İran’ın elinde Suriye’deki silahlı terör gruplarına kimlerin silah gönderdiğini kanıtlayan belgeler var

İran’ın BM Temsilcisi Muhammed Huzai; İran’ın elinde, özellikle Fransa olmak üzere bir kısım Avrupalı ülkelerin Suriye halkını katletmek için Suriye’deki silahlı terör gruplarına silah gönderdiklerini kanıtlayan belgelerin bulunduğunu belirtti.

Amerikalı PBS ve Bloomberg kanallarıyla yaptığı ve İran medya araçlarının bugün yayınladıkları röportajında Huzai; gelen bilgilere istinaden Suriyeli çok sayıda vatandaşın silahlı terör grupları tarafından katledildiklerini belirtti.

Huzai; Suriye’nin, başkalarının müdahalesi olmadan kendi sorunlarını kendi elleriyle çözme gücüne sahip olduğunu vurguladı.

Ülkesinin Suriye’ye herhangi bir şekilde silah yardımında bulunduğuna ilişkin tüm haberleri yalanlayan İranlı Temsilci; İran’ın, başka ülkelerin içişlerine müdahaleye karşı olduğuna işaret etti.

Öte yandan Huzai; yabancı ülkeler tarafından ciddi bir tehdide maruz kalması durumunda İran açısından tüm ihtimallerin mevcut olduğunu ve İran’ın buna hazır olduğunu söyledi.

İran stratejisi ve politikasının başka ülkelerle çatışmaya girmekten ibaret olmadığını, körfez bölgesinde güven ve barışı sağlamaktan ibaret olduğunu belirten Huzai; Hürmüz boğazının barış ve istikrar bölgesi olarak kalması gerektiğine inandığını ve boğazın şu an açık olduğunu ifade etti. Huzai; İran’ın Hürmüz boğazını kapatma niyetinde olamadığına dikkat çekerek, fakat ciddi tehditlere maruz kalması halinde bunu yapabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı