GenelSuriye Dostları

Muhammed Tevfik Ramazan el Buti: İslam dininin uygar yüzünü baltalamak istiyorlar

Suriye’de düzenlenen diyalog forumunun aşırı dinci tekfiri ideolojiyle mücadele yolları üzerine yoğunlaşarak, vatani ilkeleri belirten ve Suriye’deki krizin çözümü için yol haritası koyan kapsamlı bir ulusal diyalogun başlatılması zorunluluğunu belirtti.

Bilad el Şam Ulemalar Birliği Başkanı Muhammed Tevfik Ramazan el Buti, vatanı hedef alan komplonun, kültür oluşumu olarak Suriye toplumunu hedef aldığını varsayarak, İslam dininin insana saygı ve diyaloga çağrıyı belirttiğini söyledi.

El Buti, bu savaşın en önemli hedefinin İslam dininin uygar yüzünü baltalamak ve dinin temsilcisi olarak tekfiri grupları ön plana çıkarmak olduğunu belirtti.

Kendi yönünden Hukuk Fakültesi Dekanı Dr Muhammed Vasıl, Suriye’ye karşı savaşın amacının, uygarlıkların ve kültürlerin birleştiği ülke olması itibariyle vatan onuru ve direnişinden öç almak gayesiyle, Vahhabilik ile İngiliz sömürgesinin kucağında büyüyen Siyonizm’in birleştirilmesi olduğunu ifade etti.

Vasıl, ulusal diyalogun başlatılması için somut olarak terör ve edatlarını ortadan kaldırmayı gerektirdiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı