Genel

Muhsin Saleh:Suud ve Katar’ın Suriye üzerinden kirli planı

“Amerika, Suudi Arabistan, Türkiye ve elbette Katar arasında, Suriye’de istikrarsızlığı inşa etmek için kurulan şer ittifakını görüyoruz.

“Amerika, Suudi Arabistan, Türkiye ve elbette Katar arasında, Suriye’de istikrarsızlığı inşa etmek için kurulan şer ittifakını görüyoruz. Suudiler ve Katar doğrudan dış müdahale çağrıları yapıyor ve CIA tarafından yapılan son açıklamalar bize yeni bir şey söylemiyor.”

Bir raporda, bir grup CIA ajanının hükümet karşıtı silahlı gruplara Şam hükümetine karşı savaşlarında yardım ettiğini aktarılıyor.

Perşembe günü New York Times’da yayınlanan bir haberde, bazı Amerikan ve Arap istihbarat yetkililerinin “Bir grup CIA ajanının Türkiye’nin güneyinde gizlice faaliyet gösterdiği” ifadelerine yer verdi.

Bu ajanların suriyede hangi silahlı çeteye Esed’e karşı çarpışmaları için silah yardımı verilmesine karar verdiği belirtildi.

Press Tv, Lübanna’daki Beyrut Üniversitesi profesörü Muhsin Saleh ile konuyu daha fazla aydınlatabilmek için bir röportaj yaptı. Aşağıda röportajın bir özeti yer alıyor.

Press TV: CIA’nin Suriye’deki ayaklanmaya müdahalesi olduğu yönünde haberler var. Bu müdahale nasıl bu kadar açıkça ortaya çıkarıldı?

Saleh: Amerikan yönetiminden bazı yetkililerce bu zaten söylenmişti. Açıkça ve net şekilde Suriye muhalefetine ve çetelere bazı ufak çaplı askeri yardımlar yapılacağını, Suriye rejimine ve orduya karşı operasyonlarında onalara yardım edeceklerini söylemişlerdi. Tahmin ediyorum ki suudi Arabistan ve Katar arasında bir çeşit ortaklık var. Bu iki ülke paraları ödüyor ve Amerikalılar silahları veriyor, Türkiye ise Suriye topraklarına bu silahların girişine kolaylık sağlıyor.

Amerika, Suudi Arabistan, Türkiye ve elbette Katar arasında, Suriye’de istikrarsızlığı inşa etmek için kurulan bir şer ittifakını görüyoruz. Suudiler ve Katar doğrudan dış müdahale çağrıları yapıyor ve CIA tarafından yapılan son açıklamalar bize yeni bir şey söylemiyor.

Press TV: Suriye’nin komşularının , özellikle Türkiye’nin Katar ve Suudi Arabistan’ın rolünü, nu haberlere göre, silahları satın almaları ve ödemeyi yapmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saleh: Açıkça söylediler, Bahreyn kralı Hamad ve Suudi Dış İşleri Bakanı Saud Faysal Suriye çetelerine rejimi devirmek için yarım ettiklerini söyledi. Sanırım sadece rejimi baskı altına almaya çalışmıyorlar aynı zamanda bütün bölgeyi Amerikalıların söyledikleri yıkıcı bir istikrarsızla sürüklemeye çalışıyorlar… Aynı zamanda rejimi siyasi anlamda bastırmaya, İsraillilerle masaya oturmaya, özelikle İsraillilerle ve yeni bir Camp David anlaşması yapmaya ya da Irak ve Lübnan’da olduğu gibi yaptırımlarla kuşatmaya çalışıyorlar. Bu onların rejimden ne istediğini göstermektedir.

Bir diğer şey ise bu türden karmaşıklıkları, istikrarsızlığı ve katliamı ve bütün bu bölünmeleri Suriye’nin içerisinde meydana getirmek. Bu da Suudilerin, esasen Vahhabilerin, yaptığı şey budur çünkü Suriye’den, Lübnan ve Irak nedeniyle de öç aldıklarını düşünüyorlar. Sanırım yanlış yapıyorlar. Rejim hala güçlü, ordu rejimin etrafında kenetlenmiş durumda ve savaşı gerçekten sahada kazanıyorlar, bu nedenle Amerikalılar Ruslarla görüşüyor.

Hillary Clinton Sergey Lavrov ile haftaya, politik bir çözümü kolaylaştırmak için biraraya gelecek, ve bu haberler sanırım uluslararası kamuoyuna biz buradayız demek için yapılıyor. Bu yüzden rejimden müzakereler yapması için daha fazla talepte bulunuyoruz. Bu da onların istediğidir.

Sözde Ulusal Konsey gerçekten onlar için güvenilir değil ve şimdi sözde Özgür Suriye Ordusu ve çeteler savaşı sahada kaybediyorlar. Bu yüzden bu silahların açıkça Türkiye, Suudi Arabistan ve diğerleri tarafından alındığı ve para aktarıldığı söylenmek isteniyor. Sanırım, sonunda masaya oturacaklar çünkü Ruslar ve elbette Çinliler ve İran askeri bir operasyonu kabul etmeyecek.

Press TV: evet gerçekten haklısınız, günümüzde herkes kimin Suriye’deki ayaklanmadan faydalanmak istediğini merak ediyor?

Saleh: Elbette İsrailliler ve Amerikalılar Suriye’nin içindeki bu savaştan çıkar sağlayan iki ülke ve Suudiler ve Katar israil ve Amerika’nın hatırına ve adına bu paraları ödüyor. Elbette Amerikalılar ve İsrailliler Lübnan ve Filistin’deki İslami direnişe destek verdikleri için de Suriye rejiminden öç almak istiyor.

İstedikleri bu ve onlar Suriye’ye karşı, Lübnan ve Filistin’deki direnişe karşı bu komploların içine girecek kadar aptallar. Gerçekten Filistin’i İsrail ve Amerika’ya satmaya çalışıyorlar. Ve bu gerçekten Suudileri Katarlıların yaptıkları muhtemelen en tarihi ve aptalca hata. Ajan olup olmadıklarını bilmiyorum ve sanırım son açıklamalar onlar için en uygun ve yakıştırılabilir olanlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı