GenelIrak Gerçekleri

Mukteda Sadr: ABD öncülüğündeki koalisyon Irak’ı parçalamak istiyor

Iraklı lider Mukteda es-Sadr, IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde kurulan koalisyonun Irak’ı parçalamayı amaçladığını söyledi.

Iraklı lider Mukteda es-Sadr cuma günü yaptığı açıklamada ABD’nin Irak’ın iyiliğine yönelik herhangi bir düşüncesinin olmadığını söyledi.

Bağdat Hükümeti’ne ve Irak ordusuna ülkenin kuzeyinde yer alan Ninova Eyaleti’nin ‘IŞİD’ten özgürleştirilmesi’ yönündeki çabaların arttırılması çağrısında bulunan Mukteda es-Sadr, IŞİD’e karşı gerçekleştirilen ABD saldırılarını da sert bir dille eleştirdi. Sadr açıklamada ABD’nin Irak’ın iyiliğine yönelik herhangi bir düşüncesinin olmadığını savunurken, “ABD öncülüğündeki koalisyon Irak’ı parçalamak istiyor” ifadelerini kullandı.

Sadr daha önce de Irak’a ABD öncülüğündeki askeri müdahaleye sert bir şekilde karşı çıkarak ABD’ye Irak’taki tüm askeri varlığını sonlandırması çağrısında bulunmuştu.

Irak’ta faaliyet gösteren Hizbullah Tugayları da ülkede IŞİD’e karşı gerçekleştirilen ABD öncülüğündeki müdahaleye karşı çıkmıştı. Geçtiğimiz ay yayımlanan bir bildiride örgüt ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı kurulan koalisyonla herhangi bir işbirliğine girişme ihtimalini kesin bir şekilde reddetmişti. Irak’taki Hizbullah Tugayları’nın bildirisinde, “IŞİD’e karşı şekillendirilen ABD öncülüğündeki koalisyon yeni bir işgal harekatının öncüsüdür” ifadelerine yer verilmişti.

Örgüt tarafından yayımlanan bildiride Irak halkına da Batı’nın ve özellikle de ABD’nin ve bölgedeki ‘paralı askerlerinin’ Irak’a ilişkin senaryoları hakkında uyanık olma çağrısında bulunulurken, “Amerika’dan yardım istemenin Irak halkının terörizme karşı direnişini ve Irak’ın birliğini korumak için çekilen tüm çile ve acıları ABD’ye peşkeş çekmek anlamına geleceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti. Bildiride ayrıca ABD’nin Irak’ın bugünkü sorunlarının kaynağı olduğuna da dikkat çekilmişti.

Öte yandan IŞİD’e karşı Irak ve Suriye’de savaşmak üzere kurulan ABD öncülüğündeki koalisyona Lübnan’da faaliyet gösteren Hizbullah hareketi de tepki göstermişti. Hareket tarafından Eylül ayının sonlarında yayımlanan bir açıklamada, “Hizbullah ABD ve Suudi Arabistan öncülüğünde IŞİD’e karşı kurulan koalisyonda tekfirci terörizmi destekleyen diğer ülkelerle birlikte Lübnan’ın da yer almasının karşısındadır.” ifadelerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu