GenelIrak Gerçekleri

Mukteda Sadr hükümetin istifasını istedi

Irak’da dini lider Mukteda es-Sadr, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin 7 bakanın istifasını kabul etmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Diğerlerinin de kamu yararı ve halkın beklentilerini göz önünde bulundurarak istifalarını sunmalarını temenni ediyorum. İstifalar yalnızca bakanlıklarla sınırlı kalmamalı, tüm hükümet makamlarını kapsamalı.” ifadelerine yer verdi.
Sadr, siyasi partilere kabinedeki kontenjanlarını koruma hesabını bırakmaları gerektiği mesajını verirken, bunun yerine temsil ettiği parti için değil Irak’ın yararı için çalışacak bağımsız kişilerin göreve getirilmesi amacıyla çalışma çağrısında bulundu.
İstifa eden bakanlardan suça karışmış olanların yargılanmasını isteyen Sadr, parlamentoya, yeni bakanlar bulunup atanıncaya dek oturumlara devam etme çağrısı yaptı.
Sadr, ayrıca bakanların istifası ve yerine yenilerinin getirilmesi gibi durumların, IŞİD’in elindeki bölgelerin kurtarılmasıyla ilgisi olmadığını belirterek, kurtarma operasyonlarında gecikme yaşanmamasını talep etti.
Irak Başbakanı İbadi, son iki günde Petrol, İçişleri, İmar ve İskan, Ulaştırma, Su Kaynakları, Sanayi ve Yüksek Öğretim Bakanlarının istifasını kabul etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu