Irak Gerçekleri

Mukteda Sadr ülke genelindeki bütün bürolarını 1 yıllığına kapatma kararı aldı

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülke genelindeki bütün bürolarını 1 yıllığına kapatma kararı aldı.

Sadr hareketi lideri Mukteda Sadr, dün akşam Facebook sayfasını tek kelimelik “Elveda” mesajı yayımlayarak kapattı. 

Sadr ayrıca sayfasında profil resmi olarak kullandığı babası Muhammed Sadık es-Sadr’ın fotoğrafını da kaldırarak yerine siyah fon üzerine “kapalı” yazısını paylaştı.

Kimliği belirsiz bazı silahlı kişilerin Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr’ın sözcüsü Cafer Musevi’nin oğluna yönelik suikast girişiminden sonra Sadr, ülke genelinde bütün bürolarını kapatma kararı aldı. Sadr’a bağlı Haşd Şabi bileşenlerinden olan ‘Seraya Selam’ (Barış Tugayları) silahlı grubunun da karargahları kapatılacak.

Seraya Selam Sözcüsü Sefa Temimi, dün Bağdat’ta bazı silahlı kişilerin, Sadr’ın sözcüsü Cafer Musevi’nin oğluna yönelik suikast girişiminde bulunduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta Mukteda Sadr’ın Necef’teki evine insansız hava aracıyla saldırı düzenlenmişti. Saldırı sırasında Sadr’ın Kum kentinde olduğu ve olayda can kaybının yaşanmadığı açıklanmıştı.

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana süren gösterilere, Sadr Hareketi’nin destek verdiği biliniyor. Söz konusu saldırıların da bu destekle bağlantılı olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan, Sadr’ın, siyasi mesajlarını verdiği Facebook hesabını askıya alması ve başını çektiği Sadr Hareketine bağlı önemli kurumları bir yıllığına kapatması “siyasetten çekiliyor mu?” sorusunu gündeme getirdi.

Adil Abdulmehdi’yi istifaya çağıran Mukteda Sadr, parlamentoda çoğunluğa sahip olan Şii partilerin başbakanlık için seçtiği ortak aday Muhammed Şia Sudani’ye de karşı olduğunu açıkladı.

Eski Dava Partili Muhammed Şiya Sudani’nin Adil Abdulmehdi’den sonra başbakan seçilmesine Kürt ve Sünni grupların da “evet” dediği belirtilirken Sadr, askıya aldığı Facebook sayfası üzerinden daha önce yaptığı iki açıklamayla Sudani’nin başbakanlığına karşı olduğunu duyurmuştu. 

Mukteda Sadr’ın Sudani’ye karşı çıkmasının Sudani’nin eski Başbakan Nuri el-Maliki ile Fetih Koalisyonunun desteğini almış olmasından kaynaklandığı öne sürülüyor. 

Mukteda Sadr’ın yıllar önce olduğu gibi yine siyasetten çekilerek İran’da bir süre havza eğitimine devam edeceği iddia ediliyor.

Irak’ta Cumhurbaşkanı’nın yeni hükümeti kurmak için kime teklif götüreceği ise henüz netleşmedi.

Bu konuda geri sayım devam ederken ve Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in bu teklifi eski Dava Partili Sudani’ye vereceğine kesin gözle bakılırken, Salih dün meclise bir yazı göndererek önce meclisteki en büyük koalisyonunun belirlenmesini istedi.

Salih’in bu hamlesi “Sudani’nin başbakanlık şansının azaldığı ve başbakan seçilmesi konusunda varılan konsensüsün bozulduğu” yorumlarına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı