Suriye Dostları

Musevi: ABD, Irak’taki yasadışı varlığının sonuçlarını başkalarına atmasın

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Amerika’nın Irak’ta yasadışı varlığından doğan sorunlardan dolayı başkalarını suçlamaması gerektiğini söyledi.

Irak halkının ABD’ye tepkisinin temelinde Amerikan güçlerinin Irak ordusunun başta komutanları olmak üzere diğer Iraklı güçleri ve de Irak’ın sivil halkını öldürmesinin olduğunu  belirten Musevi, Amerika’nın şimdi yaşadığı sorunları başkalarının üzerine atarak kendini gizlemeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Irak’ta Amerika’nın üslerine yönelik düzenlenen son saldırıyla ilgili olarak Trump’a hitaben de, ‘asılsız ve temelsiz suçlamalar yerine, Irak’ta ve Batı Asya’da gayrimeşru varlığını yeniden gözden geçirmelisin’ dedi.

Musevi, Amerikan başkanı Trump’ın, virüsün yayılması karşısında saptırıcı açıklamalar ve mantıksız suçlamalarla bu sorumluluktan kaçamayacağını bildirdi.

Irak medya kaynakları, Amerika’nın bu sabah Irak Haşdi Şabi  Kurumu’na ait 4 üsse düzenlediği hava saldırısında 3 kişinin öldüğü ve 7 kişinin yaralandığını bildirdiler.

Amerika sözkonusu saldırının Amerikan üssüne düzenlenen son saldırıya misilleme olduğunu belirterek saldırıyı haklı göstermeye çalıştı.

Amerikan yönetimi bu açıklamayı yaparken son saldırının sorumluluğunu Irak Hizbullahı dahil hiç bir grup üstlenmedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu