GenelSuriye Dostları

Musevi: İran’ın tutukluların takası teklifi ABD ile müzakere değildir

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, dün yaptığı açıklamada, İran’ın, ABD ve İran arasındaki tutukluların takasına dair önerisinin Amerika ile müzakere manasına gelmemesi gerektiğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Musevi, İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in iki ülke arasındaki tutukluların takas edilmesine dair önerisinin yeni bir durum olmadığını da hatırlatarak, ”Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasından önceki nükleer anlaşma komisyon oturumları kulisinde Zarif’in bunu Amerika heyetine ilettiğini’ söyledi.

Musevi, İran’ın tutukluların takası konusunu, bütün insani boyutuyla ele aldığını ve bundan dolayı iki ülke vatandaşı tutukluların takas edilmesini Amerika’ya teklif ettiğini belirterek,  bunun dışında bu tekliften Amerika ile müzakere edilmesi gibi bir mananın çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Amerika tarafından İran’ın önerisinin reddedildiğine de işaretle, ”Amerikan yönetiminin bu teklifi reddetmesi gerçekte Amerikan yönetiminin İran’daki Amerikalı tutuklularla ilgili zaman zaman açıklamalarının da gerçekte timsah gözyaşı olduğunu” belirterek, Amerika’nın İranofobi’yi yaymaya çalıştığını söyledi.

İran dışişleri bakanı Zarif, geçen çarşamba günü New York’ta yaptığı açıklamada, İran ve Amerika’da iki ülke vatandaşlarından tutuklu olanların takasını  yeniden teklif etmişti. 

Amerikan dışişleri bakanlığı ise İran’ın bu önerisini reddederken yalnızca İran’daki Amerikanlı tutukluların serbest bırakılması gibi mantıksız tek yanlı tutum sergilemiştir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu