Suriye Dostları

Musevi: OPCW’nin Suriye raporu taraflı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kimyasal Silahları Önleme Kurumu OPCW’nun Suriye ile ilgili raporunun tek taraflı, yanlı, bağımlı ve yetkileri dışında olduğunu söyledi.

Dün IRNA’ya açıklamada bulunan Musevi, İran’ın çağımızın en büyük kimyasal silah kurbanı olarak, kimyasal silahların kimin tarafından, nerede ve hangi amaçla kullanılırsa kullanılmasını kınadığını belirterek, hazırlanan raporun dış baskılara boyun eğilerek, bazı terörist gruplar ve beyaz baretliler gibi sözde insani yardımlarda bulunan örgütlerin verilerine dayanılarak hazırlandığını söyledi.
İran’ı Nükleer Silahların Önlenmesi Kurumunun bağımsızlığı ve hukuki kişiliğinin zedelenmesinden kaygılı olduğunu belirttiğini ifade eden Musevi, İran’ın haklı sebeplerle araştırma timinin kurulmasına karşı olduğunu, bunun kimyasal silahlar konvansiyonu maddelerin ötesinde ve uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin tekelinde olan görevlerle çeliştiğini söyledi.
Musevi, Suriye hükümetinin kurumla işbirliğini takdir ederek, Suriye kimyasal dosyasının siyasi baskılardan uzak incelenmesi zamanının geldiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu