GenelIrak Gerçekleri

Musul Operasyonu’nda Irak kuvvetlerinin haricindeki bütün güçler düşman sayılacak

Irak Parlamentosu üyesi ve Milli Güvenlik Eski Danışmanı Muvaffak er-Rabii, Musul’u kurtarma operasyonlarında, Irak kuvvetleri dışında bütün kuvvetlerin düşman sayılacağını ve bu kuvvetlere de ateş açılacağını vurguladı.

Muvaffak er- Rabii Tesnim Haberle yaptığı röportajda Irak’taki siyasi gelişmeler ve Musul savaşı hakkında şunları söyledi: “Türkiye’nin Irak’taki işgali, Türkiye’de meydana gelen darbe girişimiyle birlikte ortaya çıkan iç krizlerin ardından gerçekleşti.
Erdoğan Türkiye’de İslamcılar ve Kürtler de dâhil olmak üzere muhalifleriyle ağır bir siyasi kriz yaşıyor ve aynı 5 yıl önce Suriye’de yaptığı gibi, iç krizi ülke sınırları dışına taşımaya çalışıyor.

Türk kuvvetlerini hedef alacağız

Irak, Türkiye’den yeni bir askeri cephe açılmasını istemiyor ama eğer mecbur kalırsak, askeri yöntem kullanmak gibi her şekilde Türk kuvvetlerini ülkemizden çıkarırız. Musul’u kurtarma operasyonlarında da Irak kuvvetleri dışında Irak topraklarındaki bütün kuvvetler düşman sayılmaktadır ve onlara doğru da ateş açılacaktır.”

Musul’u kurtarma operasyonları birkaç hafta içerisinde gerçekleşecektir.

Irak Parlamentosu üyesi ve Milli Güvenlik Eski Danışmanı, Irak kuvvetlerinin Musul’u kurtarma operasyonları için hazırlıklı olup olmadığı ve Irak kuvvetlerinin Musul’un etrafında konuşlanması hakkında şunları söyledi: “ Irak Musul’u kurtarma operasyonları için 6 ay hazırlık yaptı ama bu savaş için birkaç haftaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve bu operasyon bu yılın sonlarına doğru sona erecektir. Bu savaşın zor bir savaş olacağına inanıyoruz ve dostlarımız İran’ın ve uluslararası koalisyonun siyasi, askeri, lojistik ve medya desteğine ihtiyacımız var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı