GenelIrak Gerçekleri

Musul’un güneyi işgalden tamamen kurtarıldı

Irak Federal Polis Komutanı, ülkenin kuzeyinde yer alan Musul’un güney çevresinin tamamen işgalden kurtarıldığını duyurdu.
Irak Federal Polis Komutanı, ülkenin kuzeyinde yer alan Musul’un güney çevresinin tamamen işgalden kurtarıldığını duyurdu.
Sumeriye News haber sitesinde yer alan habere göre, Irak Polis Komutanı Şakir Cevdet bugün yaptığı açıklamada, Musul’un güneyindeki operasyon sırasında 25 bomba yerleştirme merkezi, 92 intihar kemeri ve bomba yüklü 83 motosikletin imha edildiğini duyurdu.
Cevdet, Irak güvenlik güçlerinin fırlatılmaya hazır kimyasal materyal içerikli 36 havan topu da ele geçirdiğini bildirdi.
Irak Polis Komutanı, Musul’un güneyi kurtarma operasyonu sırasında, 269 bomba yüklü araç ve ağır ve hafif silahlarla donatılmış araçlar imha edildiğini ifade etti.
Cevdet, Musul’un güney çevresindeki bölgelerden bin 850 kilometrekarelik bir alanın IŞİD teröristlerinden tamamen temizlendiğini ve 10 binden fazla ailenin de kurtarıldığını belirtti.
Öte yandan İlam Harbi haber sitesi de, Diyala vilayetinde 7 IŞİD teröristinin yakalandığını duyurdu.
Diyala Vilayet Konseyi Güvenlik Komitesi Başkanı Sadık Hüseyni, Irak halk güçlerinin 3 ayrı operasyon sonucu, bölgede 7 teröristi yakalamayı başardıklarını belirtti.
Irak’ın kuzeyindeki Neyneva bölgesinin orta kesimlerindeki 50 köyden IŞİD’i kovmayı başaran halk güçlerinin (Haşdi Şabi), terör örgütüne Musul’da son darbeyi vurmaya hazırlandığı ifade edildi.
Sputnik’e konuşan Haşdi Şabi sözcüsü Kerim El Nuri, onlarca teröristi öldürerek geri aldıkları köylerin, Telafer operasyonu için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, “Halk güçleri şu anda Telafer havalimanının neredeyse tamamını kontrol altına aldı” dedi.
Haşdi Şabi milislerinin sözcüsü Ahmed el Esadi de basın açıklamasında, “Telafer havalimanının kurtarılması bu kenti işgal eden teröristlerin Musul ile bağlantısını kesecek” ifadelerini kullandı. Telafer’in kurtarılması Musul operasyonuna büyük katkı olacak. Telafer’in ve çevresinin kontrol altına alınması, IŞİD’in Musul’a son finansman ve silah sevkiyat yolunun kapatılması anlamına gelecek.
Musul’u kurtarma operasyonu on binlerce ordu, polis, halk ve aşiret güçlerinin katılımıyla sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu