GenelSuriye Dostları

Nasrullah, Lübnan halkını sorumlu ve disiplinli davranmaya çağırdı

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bazı Lübnanlıların Suriye’de kaçırılması üzerine yaptığı konuşmada Hizbullah’ın bu meselenin takipçisi olacağını söyledi.

Bazı Lübnanlıların Suriye’de kaçırılması üzerine el-Menar televizyonuna telefonla açıklamalarda bulunan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnanlıların kaçırılmasını kınayarak şunları söyledi.

Şu an bizim önceliğimiz bu meseleyi nasıl ele alıp nasıl çözeceğimizdir. Hizbullah ve Emel Hareketi bu meseleye sorumlu bir şekilde eğilecektir. Medyada yer almadan önce de bu meseleye ciddiyetle eğildik. Biz bu meselenin takibini kendi sorumluluğumuz olarak görüyoruz; çünkü kaçırılanlar bizim evlatlarımız ve kardeşlerimizdir.

Kaçırılanlar Lübnan vatandaşlarıdır ve dünyadaki diğer devletler gibi Lübnan devleti de bu meseledeki sorumluluğuna birinci dereceden vakıf olmalı ve kaçırılanların serbest bırakılması için çaba göstermelidir.

Meclis Başkanı Nebih Berri, Başbakan Necib Mikati ile telefon görüşmesi yaptı. Biz de kendisiyle temaslarda bulunduk. Biz şu an başka taraflarla da temas halindeyiz. Hükümetin sorumluluğu öncelikle bu mesele üzerindedir. Biz de kaçırılan Lübnanlıların en kısa sürede serbest bırakılması için hükümete yardımcı olacağız. Öte yandan halktan da beklentilerimiz var. Şu an birkaç gün önce yaşanan olaylardan dolayı ülkede karışıklıklar var. Bu meselede iyi bir sonuç elde edebilmek için halkın yardımına ihtiyaç var.

Halkın mescitlerde, hüseyniyelerde ya da başka mekanlarda bu olayla ilgili olarak tavır ortaya koyması doğaldır. Onlar kendi görüşlerini ifade ediyorlar. Fakat kesin olan şey şudur: Hizbullah’ı ve Emel’i temsilen şunu vurguluyorum ki yolları kapatıp lastikler yakmak bu meseleyle ilgili tutum ortaya koymak değildir.

Umut ediyorum, Beyrut’un güneyi ve diğer bölgelerdeki insanlar, yolları kapatmak gibi eylemlere başvurmaz. Biz, bu durumdan kaygı duyuyoruz. Çünkü bu durum Lübnan ordusu ve güvenlik güçleri için sorun yaratıyor ve ülkeyi başka bir yere sürüklüyor, kaçırılan kişilerin kurtarılması konusunda problemler yaratıyor. Bu tür şeyler halkın hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu tür şeyler, ahlaki dini ve milli açıdan doğru olan şeyler değil.

Aynı şekilde Lübnan’daki Suriye vatandaşlarına yönelik yapılabilecek eylemleri haram, ahlak ve yasadışı eylemler olarak görüyoruz. Lübnan’daki Suriyeliler bizim kardeşlerimizdir. Suriye vatandaşlarını korumak, Lübnan hükümetinin görevidir. Hiç kimse Lübnan’daki Suriyelilere karşı herhangi bir yanlışta bulunmamalıdır.

Yolları kapatmak, şiddet eylemlerine başvurmak kaçırılan Lübnanlıların kurtarılmasına yardımcı olmaz. Lübnan hükümetiyle ve bölgede etkin olan bazı ülkelerle temaslar kurduk. Şu an bu ülkelerin isimlerini vermek istemiyorum. Biz, bu şahısların kurtarılması için her türlü araca başvuracağız. Şu an herkesten gerçek bir disiplin içerisinde hareket etmesini istiyoruz. Biz, tutumumuzu barışçı bir şekilde ortaya koyduk ve bu şahısların kurtarılması için gece gündüz çaba gösteriyoruz ve herkesin yardımıyla bu meseleyi halletmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı