GenelÖne ÇıkanlarSuriye Dostları

Nasrullah: Suriye Devletini yıkma hayalleri olanlar bu fikri kafalarından çıkarmalıdırlar

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, Suriye devletinin yıkılması hayalini kuranların bunu kafalarından silip atmaları gerektiğini söyleyerek siyasi, bölgesel ve uluslar arası somut verilerin Suriye’deki durumların belirli bir duruma dayananların hayallerinin gerçekleşmeyeceği bir noktaya ulaştığını gösterdiğine dikkat çekti.

Mevlit Kandili münasebetiyle bir konuşma yapan Nasrullah, bölgedeki tüm krizlerin diyalog yoluyla çözümlenmesine çağırarak anlaşmazlık ve krizlerin doğal olduğuna, fakat bu krizleri çözme yönteminin büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

“Hiç kimse hak ve reform uğruna bir ülkeyi yıkamaz. Hak ve reform talep edebilmek için devletin ayakta kalması gerekiyor. Bu da ancak diyalog, tartışma ve barışçıl yollarla gerçekleştirilebilir” diyen Nasrullah, krizlerin çözümünde inisiyatifi yitirmenin tehlikesine karşı uyardı.

Hizbullah Genel Sekreteri, herhangi bir çatışmaya dini değil siyasi açıdan bakmak gerektiğini belirterek mezhepsel ve dini kışkırtmaya karşı dikkatli olma gerekliğine vurgu yaptı.

İsrail seçim sonuçlarını değerlendiren Nasrullah, bu seçimlere verilecek en önemli yanıtın direniş seçeneğine bağlı kalmak olduğunu bildirerek caydırıcılık gücünün önemli bir koruyucu unsur teşkil ettiğinin altını çizdi.

Nasrullah, İsrail sağı ve soluna aldanmamak gerektiğini, ikisinin de bir madalyonun iki yüzünü oluşturduğunu ifade etti.

Lübnan konusunda ise Nasrullah, Lübnan’ın bölgedeki gelişmelerden en fazla etkilene ülke olduğunu, bu gelişmelerin Lübnan’daki tartışmaları ve bakış açısını daha karmaşık hale getirdiğini kaydetti.

Hizbullah Genel Sekreteri, Peygamberi ve İslam dinini kötülemeyi hedefleyen planlı bir kampanyanın varlığına işaret ederek Peygamberimize asılsız düşmanca şeylerin isnat edildiğini, bu olağanüstü şahsiyeti dünyaya tanıtmak gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı