Genel

National İnterest: İran ABD’lilere füze yağdırabilir

Amerikan National İnterest Dergesi, İran ile ABD arasında olası doğrudan savaşı simule ederek, İranlıların uzun sahil şeritleri ve 3’lü adaya sahip oldukları için Amerikalıların üzerine felç edici füzeler yağdırma imkanları bulunduğunu vurguladı.
Amerikan National İnterest dergisinde kaleme alınan bir yazıda; İran ile ABD arasında askeri çatışma çıkma olasılığının ne oranda olduğuna dikkat çekilerek, İranlıların kendi vatanlarını savunma yöntemlerine yer verdi.
Yazar; Yemen, Suriye, Lübnan ve Irak’taki gelişmeler ve olaylara temasla, İran ve ABD’nin arasındaki meselelerin fazla olduğunu vurguladı.
İran güçlerinin kendi sınırları yakınlarında çıkabilecek savaşta, kolay kolay yenilmeyeceklerini aktaran yazar; İran güçlerinin ABD’nin Ortadoğu’daki stratejik hedefleri karşısında ciddi kısıtlamalar oluşturabileceklerini ve özellikle kendi sınırlarında kıyasıya savaşacaklarını kaydetti.
Tahran’ın bazılarına rağmen Ortadoğu’da bir imparatorluk kurmak peşinde olmadığına temas eden yazar, İran’ın yeni gelişen diğer güçler gibi, bölgesel çıkar ve nüfuzu üzerine odaklandığını ve bunun oldukça doğal olduğunu belirtti.
İran ile ABD arasında 2020-2025 yılları arasında savaş çıkabileceğini ileri süren yazar, İran’ın füze ve mayınları dahil türlü silahlarıyla Amerikalıları gafil avlayabileceklerini kaydetti.
Yazar makalesinin devamında İranlıların sahile konuşlu gemisavar füzeleriyle Amerikalılar üzerine yoğun ateş açabileceklerini ve roket, havan topu ve hatta güdümlü füzeleriyle ABD’nin bölgedeki radarlarını yok edebileceklerinin altını çizdi.
Yazıda ayrıca İran’ın savaşta başarılı olmak için Hürmüz Boğazı’ndaki geçişleri istediği gibi kontrol edebileceği ve büyük olasılıkla mayınların Hürmüz Boğazını kapatmakta İranlılar için önemli rol ifa edebileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu