GenelSuriye Düşmanları

NATO Suriyeli muhaliflere yardım ettiğini itiraf etti

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Ivo Daalder, NATO’nun Suriyeli muhaliflere Avrupa’daki müttefikleri ve Arap ülkelerinin desteğiyle yardım ettiklerini itiraf ederek NATO’nun Suriye’ye askeri müdahalede bulunma niyetinin bulunmadığını yineledi.

CNN web sitesi Daalder’in dün gazetecilere yaptığı açıklamaya dayanarak Suriye’deki durumun Libya’dan farklı olduğunu, askeri müdahalenin mevcut durumun daha fazla militarize edilmesine yol açacağını aktararak NATO’nun Suriyeli muhaliflere Arap ve Avrupalı ülkelerin işbirliği ile siyasi ve diplomatik destek verdiğini bildirdi.

NATO’nun Suriye’deki rolüyle ilgili bir planlar bulunmadığına işaret eden Daalder, plan koyma durumuna gelinmesi amacıyla NATO ülkelerinden birinin plan koyma talebinde bulunması gerektiğini ve şu ana kadar böyle bir talebin ya da yönlendirmenin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Hatırlanacağı üzere NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun BM Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın misyonunu desteklediğini açıklamış ve NATO’nun Suriye’ye askeri müdahalede bulunma niyetinin bulunmadığını yinelemişti.

Rasmussen ayrıca, Suriye’de yaşananlardan duydukları endişeyi dile getirmiş, fakat NATO’nun bu ülkeye müdahale etme niyetinde olmadığını ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı