Suriye Dostları

NATO’nun bölgeye hakim olma planlarına karşı dikkatli olunmalıdır

İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad Suriye ile ilgili bütün çözüm planlarının ve girişimlerinin onun içişlerine müdahale etme ihtimalinden uzak durması gerektiğini belirterek Suriye topraklarında şiddetin sona ermesinin önemini vurguladı.

BM Temsilcisi Kofi Annan ile yaptığı görüşmede Ahmedinejad; bölgeye yönelik yabancı müdahalenin sorunlarını arttırdığını belirterek Annan’ın görevini önemli bir görev olarak nitelendirdi.

Aralarında Suriye halkıda bulunan bütün halkların haklarına saygı duyulması gerektiğini ifade eden Ahmedinejad; NATO’nun bölgeye hakim olma planlarına karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

BM’ye ve temsilcisine ciddi bir sorumluluk yüklendiğine dikkat çeken Ahmedinejad; Avrupa – ABD baskıları ve NATO silahlarının bölgedeki sorunları çözmekten aciz olduğunu belirterek köklü bir çözümün adaletin uygulanması, hakların onurunu koruması ve yabancı güçlerin müdahale etmemesi gibi nitelikler taşıması gerektiğini beyan etti.

Öte yandan İran’ın bölgesel ve uluslararası gelişmelerdeki misyonunu takdir ettiğini dile getiren Annan; Suriye’de yaşanan sorunların en uygun çözümünün barışçıl bir ortam yaratılarak parlak bir geleceğe ulaşmak için uygun bir stratejiye itimat etmekle birlikte şiddetin biran önce durmasıyla gerçekleşeceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı