Suriye Dostları

Nebih Berri: Yüzyılın Planı, barış için değil savaş için bir plandır

Lübnan parlamento başkanı Nebih Berri, ABD’nin dayatmaya çalıştığı ve tek taraflı açıklanan sözde ‘Yüzyılın Anlaşması’nın barış için değil savaş için gündeme getirilmiş bir plan’ olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Ürdün’ün başkenti Amman’da Arap ülkeleri parlamentolar birliğinin konferansında konuşan Berri, Trump’ın ortaya attığı planın barış için değil savaş için bir plan olduğunu belirterek, bu planın gerçekte Filistinlilerin bütün haklarını yok saydığını söyledi.

Lübnan parlamento başkanı, sözkonusu planın, Gazze’de direnişi silahlandırmayı ve milyonlarca Filistinli mültecinin topraklarına dönmesini tamamen ortadan kaldırdığı gibi akla hayale gelmedik maddelerin olduğunu ve bunun Filistinliler nezdinde kabul edilmediğinin de açık bir şekilde dile getirildiğini söyledi.

Suriye meclis başkanı da, Arap ümmetinin ABD ve siyonist İsrail ortak planı olan ‘Yüzyılın anlaşması’nı yenilgiye uğratması gerektiğini dile getirdi.

Arap Parlamentolar Birliği, 4 haziran 1967 sınırları üzerine başkenti Kudüs olup bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasını içermeyen herhangi bir uzlaşmayı reddederken Kudüs’u İşgal yönetimine başkent olarak saymasını bölgenin güvenliğini tehdit edecek tehlikeli bir kışkırtma olması konusunda uyardı.

Amman’da dün 30’ncu olağanüstü toplantının sonuç bildirisine katılanlar, Filistin sorununa sahip çıkmak için Arapların saflarını birleştirme önemine vurgu yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu