Genel

Neçirvan Barzani’nin Sünni federal bölge açıklamasına tepki geldi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti İttifakı Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbaşkanı Neçirvan Barzani’nin Sünni federal bölge kurulmasına dair açıklamasına tepki gösterdi.

Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Kanun Devleti İttifakı milletvekili Sadık el-Leban, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Irak’ta yaşanan krizin çözümü için Sünni federal bölge kurulması yönündeki açıklamasını ‘terörü teşvik’ olarak niteledi.

Sadık el-Leban, “Irak anayasası çerçevesinde her ilin federal bölge kurması yasal bir haktır. Ancak federal bölgenin silah zoruyla kurulması, anayasaya ve siyasal süreçlere darbe yapan terörist bir adım olacaktır” dedi.

Herkesin yasal yollarla federal bölge kurulması için başkalarını ikna ve teşvik edebileceğini belirten sadık el-Leban, bunun silahla dayatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, BBC’ye verdiği demecinde Irak krizinin çözümü için en iyi yolun Sünni kentlerde bir federal bölgenin oluşturulması olduğunu söylemişti.

Bazı Sünni aşiretlerin karşı çıkmasına rağmen, başta Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi olmak üzere Neyneva ve Selahaddin kentlerindeki bazı Sünni görünümlü politikacılar 2011 yılından itibaren sözde Sünni federal bölge kurulması için çalışıyor.

Selahaddin kenti il meclisi daha önce de sözde Sünni federal bölge kurulması için Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den destek istenmişti.

Bir Yorum

  1. Hain fitne siyonistlerinden biride Nacize Barzani!Irak fitne ba$larindan sürekli Abd defoldu cikti binlerce terörist ve Bop projsine u$ak birakti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı