Genel

Nibenzia: Suriye’ye yönelik yaptırımlar Korona virüsle mücadeleyi engelliyor

Rusya’nın Birleşmiş Milletlerdeki daimi temsilcisi Vasili Nibenzia, Suriye’ye dayatılan ekonomik yaptırımların, tüm Suriye topraklarının Suriye’nin egemenliğine kavuşmadan etkili bir şekilde gerçekleşmeyecek olan korona virüsü ile mücadele için gerekli tıbbi ekipmanların sağlanmasını engellediğini belirtti.

Rusya Today kanalı sitesi Uluslararası Güvenlik Konseyinin video konferans kanalıyla bugün düzenlenen toplantısında, ABD, AB, Kanada ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik uyguladıkları yaptırımların, ekonomisi ve vatandaşlarını zarara uğrattığını ve salgınla mücadeleyi zorlayan sağlık ekipmanları ve ilaçların ithal edilmesini men ettiklerine dikkat çekti.

Nebenzia, Suriye topraklarının tamamının Suriye egemenliğine dönmemesi halinde ülkede korona virüsüne karşı aktif bir mücadele olamayacağını açıklayarak batılı ülkeleri hali hazırdaki durumu istsimar etmek yerine bütün Suriyelilere yardım etmeye çağırdı.

Nebenzia, Suriye topraklarını işgal eden ülkelerin ve somut olarak Suriye topraklarında bulunan terörist örgütlerin bulundukları bölgelerde korona virüsü salgınıyla mücadelenin tüm sorumluluğunu üstlendiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu