GenelSuriye Dostları

Nicolas Maduro: Hugo Chavez’in cumhurbaşkanlığı devam edecek

Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, Hugo Chavez Perşembe günkü yemin törenine katılamayacak durumda olsa bile, yeni dönem cumhurbaşkanlığına başlayabileceğini bildirdi.

Chavez 10 Ocak’taki törene katılamazsa, yeniden seçime gidilmesi yönündeki muhalefet çağrılarını reddeden Maduro, Yüksek Mahkeme’nin daha sonraki bir tarihte ant içme töreni düzenleyebileceğini belirtti.

Küba’da geçen ay geçirdiği kanser ameliyatından bu yana solunum sistemiyle bağlantılı ciddi sağlık sorunları yaşayan 58 yaşındaki Chavez, üç haftayı aşkın süredir halk önüne çıkmadı.

Yorumcular, Chavez’in yeni dönem cumhurbaşkanlığı için yapılacak yemin törenine katılamaması olasılığını farklı bakışlarla değerlendiriyor.

Muhalefetteki bazı kesimler, Chavez’in hala Küba’da bulunması durumunda yönetimi parlamento başkanının devralması ve 30 gün içinde yeniden seçime gidilmesi çağrısında bulunuyor.

Ancak Maduro, 10 Ocak Perşembe gününün değişmez bir tarih olmadığını ve Chavez’in cumhurbaşkanlığı konusunda ‘mutlak devamsızlık’ kararı alınmasını gerektiren bir neden bulunmadığını kaydetti.

Elindeki küçük boy anayasayı göstererek açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, “Cumhurbaşkanı hala Cumhurbaşkanı olmaya devam ediyor. Halkı karıştırmayın. Yasalara saygılı olun!” dedi.

Maduro, Cumhubaşkanının dinlenmeye, sükunete ve sağlığını yeniden kazanmaya hakkı olduğunu vurguladı ve “Kumandan, yeniden, sağlıklı bir şekilde dönecek.” dedi.

Ana muhalefet koalisyonunun başkanı Ramon Guillermo Aveledo ise, hükümetin Cumhurbaşkanının görevi başına geçemediğini kabullenmek istemediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu