Genel

Nuri Maliki: Irak’ın ABD birliklerine ihtiyacı yok

Irak’ın eski başbakanlarından ve Irak el-Dava partisi başkanı Nuri el-Maliki, El-ahd TV kanalına yaptığı açıklamada, Irak’ın ABD birliklerinin varlığını ve yardımına ihtiyaç olmadığını söyledi.

Nuri Maliki, Iraklıların ülkelerini savunabileceklerini belirterek, Irak parlamentosunun ülkedeki ABD birliklerinin varlığı konusundaki anlaşmayı yasal yollardan kaldırabileceğine dikkat çekti.

Maliki, terör örgütü IŞİD’in Irak’a saldırısından önce Amerikalıların tutumunu kuşkulu olarak nitelerken, ‘Amerika 2013 yılında Irak ordusuna terör örgütüne karşı kullanılma için savaş uçağı verilmesinden kaçındı’ dedi.

Bilindiği gibi Irak’taki Amerikan güçleri bu ülkede aldıkları yenilgi ve başarısızlıklarının ardından 2011’de Irak’tan ayrıldılar ama 2014 yılında IŞİD’in varlığını bahane ederek tekrar sözde IŞİD ile mücadele koalisyonu adıyla Irak topraklarına döndüler.

ABD güçlerinin Irak’taki varlığı son zamanlarda bu ülkede, üzerinde en çok durulan  konu oldu. Irak halkı ve siyasileri Irak’taki Amerikan güçlerinin Irak’tan ayrılmasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu