GenelSuriye Düşmanları

Nusra Cephesi Golan’dayken İsrail rahat

İsrailli bir yetkili, Golan Tepeleri’nin Suriye tarafının “isyancılar” tarafından ele geçirildiğini söylerken, IŞİD ve benzeri örgütlerin bölgede bulunmadıklarını ifade etti. Oysa yetkilinin “isyancılar” dediği grupların başını, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi çekiyor.

Nusra Cephesi’nin başını çektiği çetelerle Suriye ordusu arasında Kuneytra ve Golan Tepeleri’ndeki savaş devam ederken, İsrail’in aldığı “rahat” tutum gözlerden kaçmıyor.

Haaretz’in haberine göre, İsrail işgali altında bulunan Golan Tepeleri’ndeki bir gözetleme noktasından konuşan Albay Nir Ben David, Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), İsrail için “uzak bir mevzu” olduğunu söylerken, bölgede IŞİD ya da benzeri örgütlerin varlığını gözlemlemediklerini kaydetti.

David, Cebel el-Şeyh (Hermon Dağı) hariç, Suriye sınırının yüzde 95’inin “isyancıların” kontrolünde olduğunu ileri sürdü.

İsrailli albayın “IŞİD benzeri örgütler yok” dediği Golan bölgesinde, Nusra Cephesi, Ahrar’uş Şam ve Suriye Devrimcileri Cephesi (SDC) isimli çeteler savaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı