GenelSuriye Düşmanları

Obama Suriye konusunda kaygılı

Yabancı ülkelerden gönderilen teröristler ve silahlar sayesinde Suriye’de baş gösteren krizin üzerinden 22 ay geçtiği bir dönemde ABD başkanı Suriye’nin geleceğine pek umutlu olmadığını bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre ABD başkanı Obama CBS kanalında yayınlanan açıklamasında, Washington’un Suriye konusundaki siyasetleriyle ilgili bir soruya verdiği cevapta, Beşar Esad sonrası Suriye cumhurbaşkanının hangi şartlar altında bu ülkeye egemen olması gerektiğini en azından kendimize sormamız gerekir dedi.

Obama, bazı batılı ve bölge ülkeleri tarafından Suriye’deki terörist gruplara silah ve teçhizat gönderilmesine değinmeksizin, bu ülkeye egemen mevcut durumda çok ihtiyatlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Amerika’nın Afganistan’daki askeri varlığına da temas eden Obama, “Biz, Afganistan’dan güçlerimizi geri çektiğimiz bir dönemde şimdi de kalkıp Suriye’ye yönelik her hangi bir askeri müdahalenin masraflarını ve yararlarını düşünmemiz gerekmektedir” dedi.

Obama’dan önce Rusya ve Ürdün liderleri de aşırı grupların Suriye’ye nüfuz etmesi ve Beşar Esad yönetimi sonrası Suriye’nin geleceği ile ilgili kaygılarını dile getirmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı