GenelSuriye Düşmanları

Obama’nın bilgisiyle Suriye’deki teröristlere silah temin ediliyor

İngiliz Dailly Telegraf Gazetesi yayımladığı bir makalede geçtiğimiz hafta Vaşington’da sözde Özgür Suriye Ordusu temsilcileri ile Amerikalı yüksek düzeyli yetkililer arasında Suriye’deki silahlı gruplara kara füzeleri dahil ağır silahların temin edilmesi konulu toplantıların yapıldığını ortaya çıkardı.

Gazete kimliğini açıklamadığı kaynaklardan naklen; sözde özgür Suriye ordusu temsilcilerinin geçtiğimiz hafta içinde Suriye’nin eski Amerika büyük elçisi Robert Ford ve Ortadoğu özel koordinatörü Frederiko Hoff’un yanı sıra yine ABD milli güvenlik konseyinde üst düzey bir yetkili ile bir araya geldiklerini ifade etti.

Umman Gazetesi ise Ortadoğulu üst düzey bir diplomattan aldığı bilgilere dayanarak; parası Suudi Arabistan ve Katar tarafından ödenen ve Libya’nın sağladığı silahların Suriye’ye müdahaleye hazırlık olarak saklandıklarını belirtti.

Ortadoğulu diplomatik kaynaklara göre Obama yönetiminin Suriye’deki muhalefeti silahlandırma konusunda tüm ayrıntılardan haberdar olduğu ve ABD’nin silahlılara yapılan desteği koordine eden ülkeler grubunun bir üyesi olmayı kabul ettiğini ekledi. Gazete; fakat tırmandırmanın zamanı konusunda henüz görüş alışverişinin yapıldığını ekledi.

Gazete, Irak ve Afganistan’da savaşları sona erdirme vaadiyle seçimleri kazanan Obama yönetiminin, seçmenler tarafından ikinci bir dönemi kazanma arayışındayken, Suriye’ye askeri müdahale için yeşil ışık yakmak konusunda tereddüt içinde olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı