Genel

Olağan üstü toplanan Suriye Bakanlar Konseyi bildirisini Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi yayınladı

İsrail saldırısının ardından toplanan Suriye Bakanlar Konseyi, saldırının İsrail’le ülkedeki silahlı çeteler arasındaki organik bağı ortaya koyduğunun altını çizerken, ordunun ülkeyi hem iç hem de dış saldırılara karşı koruyacağına vurgu yapıldı.

Suriye Bakanlar Konseyi bugün İsrail’in Şam kırsalının Cemraya Bölgesinde bilimsel araştırmalar merkezine bulunduğu hava saldırısını tartışmak amacıyla olağanüstü bir oturum düzenledi.

Saldırıyı keskin bir dille kınadığını belirten kabine, Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi’nin tarafından okunan bir bildiri yayınladı.

Bildiride; “Düşman İsrail’in 05-05-2013 tarihine denk düşen Pazar günü şafağında Suriye toprakları üzerinde askeri mevkilere füze saldırılarında bulunarak uluslararası kanun, ilke ve yasaları çirkef bir şekilde ihlal ettiği” belirtildi.

‘Bütün ihtimaller gündemde’
İsrail’in bu saldırısının, tüm ihtimallerin kapılarını ardına kadar açtığını belirten bildiride, saldırının aynı zamanda tekfirci silahlı terör grupları ile İsrail arasındaki organik bağlantıları ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Bildiride, Suriye’nin daha önce de bir çok kez tekfirci düşünce, Siyonizm, terör çeteleri ve El Kaide Örgütünün Suriye kolu olan Nusra Cephesi arasındaki bağlantılara dikkat çektiğini ve buna ilişkin kanıtlar sunduğuna işaret edildi.

Kabine bildirisinde; “İsrail saldırısının, silahlı kuvvetlerimizin halkın işbirliği ve desteği ile, dünyanın muhtelif devletlerinden gelen teröristler ve teröre karşı büyük başarılar sağladığı bir zamana denk geldiğine” dikkat çekilirken, “terör gruplarının alçaklık ve aşağılık varlıkları tarafından finanse edildiklerine” işaret edildi.

‘Karmaşıklık daha tehlikeli’
İsrail’in bu saldırısı ardından uluslararası toplumun bölgede yaşanan karmaşıklığın daha çok tehlikeli olduğunu idrak etmesi gerektiğine işaret edilen bildiride; İsrail’in saldırı ve ihlallerine sınır koymanın gerekliliğine vurgu yapıldı.

Kabine İsrail’i destekleyen devletlerin Suriye ve halkının aşağılanmayı kesinlikle ve hiç bir şekilde kabullenmelerinin mümkün olmadığını gayet iyi bir şekilde idrak etmeleri gerektiğinin altını çizerken, aynı zamanda İsrail ve bölgedeki taşeronlarının bölgenin güvenlik ve istikrarının yanı sıra halkların geleceğini sabote etme hakkına sahip olmadıklarını bilmeleri önemine vurgu yaptı.

Kabine bildirisinde, ordu ve silahlı kuvvetlerimizin vatanı, halkı ve devleti iç ve dış saldırılara karşı her türlü vesileyle koruması için başarılarını sürdürmesi gerektiğini, bunun da temel sorumluluğu ve görevi olduğunu önemle belirtti. Kabine, ‘Yaşasın Suriye.. Zafer ve Onur Silahlı Kuvvetlerimizindir.. Şehitlere Rahmet…’ sözleriyle bildirisini noktaladı.

Zubi: herkes hesabını gözden geçirsin
Bildiriyi okuması ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Zubi; Suriye’nin kesinlikle hiç bir şekilde egemenliğine saldırıyı kabul edemeyeceğini, ne içerden ne de dışarıdan güvenliğinin sarsılmasına müsaade edemeyeceğini belirtti. Zubi; bu gibi çabalarda bulunanların tüm seçenekleri dakik bir şekilde ele alması ve sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Suriye’nin hiç kimse için ‘boks torbası’ olmadığını ve olmayacağını belirten Zubi; “Yanlış hesapları sonucunda böyle bir şeyi düşünen herhangi biri varsa hesaplarını yeniden gözden geçirmelidir” dedi.

Meclis: Hayale kapıldılar
Halk Meclisi, İsrail’in Şam kırsalında bazı mevkilere bulunduğu “korkak ve gaddar saldırıları” şiddetle kınadığını belirtirken, bunun siyonist varlığın Suriye’deki kriz çizgisine girdiğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Meclis yayınladığı bildiride, “İsrail’in bu saldırısının uzun bir zamandır ABD, NATO, Batılı devletler ve İsrail’den imdat isteyen ve Suriye’ye askeri müdahalede bulunulmasını talep eden silahlı terör gruplarının kahraman silahlı kuvvetlerimizin ağır darbeleri önünde umutsuzca ezildiklerine bir kanıt teşkil ettiği” vurguladı.

Suriye’nin yönetim, ordu ve halk olarak her hangi bir düşmanlığa karşı kendini ve egemenliğini savunma gücüne sahip olduğunu belirten Meclis, Suriye’nin tanık olduğu krizin içine battığını ve kendini savunamayacağını düşünenlerin büyük bir hayale kapıldıklarını ifade etti.

Meclis bildirisinde, İsrail’in bu saldırısını ABD, Batı ve bazı bölge ülkelerinin yeşil ışığıyla gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, körfez ülkelerinden bazı yetkililerin son olarak Washington’da bulundukları ve askeri müdahale talebinde bulunduklarına işaret edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı