GenelSuriye Düşmanları

ÖSO’nun Suriye dostlarına sunduğu silah listesinde yok yok

Özgür Suriye Ordusu, yarın Katar’ın başkenti Doha’da toplanacak olan Suriye Dostları’na talep ettiği silah listesini teslim etti.

AFP’ye konuşan ÖSO sözcüsü Luey Mikdad, yarın Doha’da toplanacak Suriye Dostları’ndan tank ve uçak savar füzeleri, uçuşa yasak bölgenin sağlanmasını istediklerini, teslim alınacak silahların aşırılara(!) kesinlikle ulaşmayacağını söyledi.

Mikdad “Taleplerimiz nettir. Taleplerimizin karşılanmaması halinde Suriye’de insani kriz yaşanacak. Talep listemizi, dost ülkelere sunduk. Elimizde olan silah ve mühimmat türlerinden istemiyoruz. İsteklerimiz arasında en önemlileri omuzdan atılan uçak füzeleri ve kara-kara tank savar füzeleridir.” dedi.

Açıklamasının devamında Mikdad “İsteklerimiz arasına havan topları, zırhlı araçlar, iletişim araçları, kurşun geçirmez yelek ve gaz maskeleri yer alıyor” dedi.

ÖSO’nun uçuşa yasak bölge oluşturulması için bir takım tedbirler almaya başladığını belirten Mikdad “Çünkü Suriye Ordusu, kurtarılmış bölgeleri scud füzeleriyle vurabilir. Güvenilir ve korunan bölgelere ihtiyacımız var” dedi.

ÖSO Komutanı Selim İdris, Suriye Dostları Grubu’nu oluşturan 11 ülke temsilcisiyle 14 Haziran’da Ankara’da bir araya gelerek taleplerini sunmuş, güvence vermişti.

ÖSO’nun silahlandırılması konusunun, yarın Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek Suriye Dostları Grubu’nun toplantısında ele alınması ve karara varılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu