GenelSuriye Dostları

Özgür vicdanların sesi Rachel Corrie’nin öldürülmesinin 10.yıldönümü…

16 Mart 2003 tarihinde işgal güçlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği yıkımlara tepki göstermesi esnasında bir İsrail buldozerinin kasıtlı olarak üzerine sürülmesi suretiyle ezilerek son derece vahşi bir metotla öldürülen ABD vatandaşı Rachel Corrie’yi öldürülmesinin onuncu yıl dönümü…

Rachel Corrie kendisi de Amerika’da bir Yahudi aileye mensuptu. Fakat işgal devletinin Filistin toprakları üzerinde sürdürdüğü zulüm uygulamalarına, gerçekleştirdiği yıkımlara ve insanlık dışı muamelelere vicdanı razı olmamış, zulme maruz kalanların yanında durarak yıkım yapan siyonist işgalcilere tepki göstermişti. Fakat onun ABD vatandaşı olması da, Yahudi aileye mensup olması da işgalci siyonistleri engelleyemedi ve belki onlar böyle birinin karşılarına çıkmasına daha fazla kızdıkları için Corrie’yi buldozerlerinin altında ezerek öldürdüler.

Rachel Corrie, Amerika’da siyonist lobilerin güdümündeki medya organları tarafından enformatik kuşatmaya alınmış bir toplumun içinde yetişmişti. Bu kuşatma özellikle Filistin meselesi hakkında o toplumu yanlış yönlendirmekte, Filistin halkının haklı ve meşru haklarını dikkatlerden uzak tutarak bu haklarını almak, işgal edilmiş topraklarını kurtarmak için verdiği mücadeleyi terör diye lanse ediyor. Bu mücadele terör olarak lanse edilince İsrail’in vahşi saldırıları da teröre karşı mücadele olarak kabul ettiriliyor.

Ama Corrie, Filistin’e gidince gerçeklerin kendilerine söylenenden çok farklı olduğunu gözleriyle gördü. O zaman fıtratındaki vicdan ve insanî duygular onu zalime karşı ve haklının yanında tavır almaya sevk etti. Vicdanının sesine kulak verince o da işgalci siyonistin zulmünden, vahşetinden kendini kurtaramadı ve bu zulmün kimseye insaf etmediğini gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı