GenelSuriye Düşmanları

Patriot’lar için incelemelerde bulunacak 30 kişilik NATO heyeti Türkiye’de

Türkiye’nin NATO’dan istediği Patriot füzelerinin nerelere konuşlandırılacağına dair incelemelerde bulunacak 30 kişilik NATO heyeti Türkiye’ye geldi.

NATO’nun Türkiye’ye vereceği Patriot füzelerinin yerleştirileceği yerlerin tespiti için, ABD’li, Alman ve Hollandalı Patriot uzmanları Ankara’ya geldi.

Her 3 ülkeden 10’ar kişi bulunan heyet bu akşam Genelkurmay Karargahı’nda Türk askeri yetkililerle bir araya geldi. Genelkurmay’ın hazırladığı rapor üzerinde inceleme yapan heyet, yarın da Türk heyeti ile birlikte bölgede incelemelere başlayacak. Çalışmalarının 10 gün kadar süreceği tahmin ediliyor.

Son kararı NATO verecek
Genelkurmay’ın raporunda sınırın uzun olması nedeniyle Türkiye’ye 6 Patriot bataryasının konuşlandırılması istenirken, uygun yerler olarak da Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa kentleri gösterildi. Türk askeri yetkililer mesafe dikkate alındığında ve 2. Hava Taktik Komutanlığı’nın bulunması nedeniyle Diyarbakır’a öncelik verilebileceğini söyleseler de, nihai karar NATO heyetiyle birlikte yapılacak teknik inceleme sonucu belli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı