Genel

Peres, Araplara gizlice seslendi: İran’a karşı birleşin

Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in gizli bir video konferans aracılığıyla Müslüman ülkelerin liderlerine seslenerek İran’a karşı birlik olmalarını tavsiye etti.

İsrail’in Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in iki hafta önce Aralarında Suudi Arabistan’ın da bulunduğu bazı Müslüman ülkelerin temsilcileriyle gizlice bir araya gelidiği belirtiliyor.

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesinin haberine göre Peres, Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)’nin Abu Dabi şehrinde düzenlenen güvenlik konulu bir toplantıda video konferans aracılığı ile 29 Arap lidere bir konuşma yaptı. İddiaya göre, körfez ülkelerinin dışişleri bakanlarının ve Suudi Arabistan Kralı’nın oğlunun da hazır bulunduğu konferans İsrail Devlet Başkanı’nın Kudüs’teki resmi ikametgahından yaptığı konuşma ile açıldı.

Peres’in konuşmasında bol bol İsrail’in Ortadoğu’daki politikasını övdüğü ve İslam dünyasını İran’a karşı birlikte hareket etmeye çağırdığı kaydedildi.

Ortadoğu medyasında bu haber ile ilgili yorumlarda Arap ülkelerinin İsrail ile görüşmesi “ihanet” olarak nitelendirildi.

Diğer taraftan, Suud Kraliyet ailesinin önde gelen üyelerinden Prens Velid bin Talal, ABD Başkanı Barack Obama’nın İran tarafından ‘kandırıldığını’ iddia etti. Suud prensi, Sünnilerin ‘İsrail’den çok İran’dan nefret ettiği’ iddiasını ise şöyle açıkladı: ‘İran tarihsel olarak büyük bir tehdit. Pers imparatorluğu her zaman Sünni Müslüman Arap imparatorluklarına karşı oldu. Tehdit İran’dan, İsrail’den değil. Bu bütün bölgeyi idare eden büyük bir imparatorluktu. Onlar Bahreyn’de, Irak’ta, Suriye’de, Lübnan’da Hizbullah ile ve Gazze’de Hamas ile birlikte. Onlar bu alanlara izinsiz giriyor.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu