Suriye Düşmanları

Pompeo’dan Suudi Arabistan’da konuşlu patriot zafiyetine itiraf

Yemen güçlerinin Suudi Aramco petrol tesislerine düzenlediği geniş çaplı saldırının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD yapımı petriot sisteminin zafiyetini itiraf etmek zorunda kaldı.

ABD Dışişleri Bakanı dün yaptığı açıklamada, Amerikan patriot sisteminin Aramco tesislerine saldırı karşısında başarısız kaldığına dair bir soru üzerine, dünyada bazen en iyi savunma sistemleri bile başarısız olduğunu ve doğru çalışmadığını söyledi.

Reuters haber ajansı da, Suudi Arabistan’ın Batılı ülkelerden silah alımı için milyarlarca dolar para harcamış olmasına rağmen, bu modern silahların uzun İHA’lar ve seyir füzeleri karşısında başarısız olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan’ın ABD’den yüz milyarlarca dolarlık silah sistemleri almasına rağmen petrol tesislerini koruyamaması, Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri ve radarlarıyla ilgili soru işaretlerini artırmıştı.  

Sputnik’e verdiği demeçte Patriot’ların durumunu yorumlayan Rusya Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Direktörü İgor Korotçenko, “Suudi Arabistan’daki olay, Patriot’lar için büyük bir itibar kaybı yaşattı. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu