Genel

Pompeo’nun yalanları devam ediyor

Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo, Kahire’deki Amerikan üniversitesinde yaptığı konuşmada,Amerika’nın Ortadoğu bölgesinde işlediği cinayetlerin üstünü örtmeye çalışarak kamuoyunu kandırmayı hedefledi.

ABD dışişleri bakanı, dün ABD’nin terör örgütlerine yönelik desteklerine değinmeksizin yaptığı açıklamada, Trump’ın IŞİD’e geri adım attırdığını ileri sürdü.

ABD dışişleri bakanı, İran karşıtı konuşmasının bir yerinde, İran’ın bölgedeki nüfuzu ve konumunu da itiraf ederek, ‘Trump, İran’ın sözde tehditlerini ortadan kaldırmaya çalışıyor’ dedi.

Mike Pompeo, Amerikalı yetkililerin direniş hareketi aleyhindeki açıklamalarını tekrarlarken, ‘Lübnan Hizbullahının çok fazla füzelere ve silah depolarına sahip olduğunu’ söyledi.

ABD dışişleri bakanı İran İslam Cumhuriyeti hakkındaki konuşmasının ayrı bir yerinde iddiada bulunarak, ”Çeşitli ülkeler İran’a yönelik bağımlılıklarını azalttılar’ dedi.

Pompeo, İran’la varılan nükleer anlaşmayı yeniden eleştirirken, Mısırlı yetkililere hitaben, ”İran’la ilişkileri yeniden kurmak yerine İran’a karşı bir tutum sergilemek gerekir’ dedi.

ABD dışişleri bakanının Mısır ziyareti, 8 günlük Ortadoğu ziyaretinin bir bölümünü oluşturuyor.

Mısır, bölgede Amerika’nın en önemli ortaklarından ve işbirlikçilerindendir.

Amerika, Mısır’a yılda 1 milyar 300 milyon dolar askeri yardımda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu