Genel

Putinin asıl gündemi Suriye kriziydi

Rusya Başkanı Vladimir Putin’in uluslararası ilişkilerden sorumlu yardımcısı Yuri Ushakov; başkan Putin’in bir dizi Avrupa ülkesine bulunduğu gezide Suriye’deki krize yabancı müdahalenin yapılmasının kabul edilemez olduğunun dakik bir şekilde belirtildiğine söyledi.

Ushakov dün yaptığı açıklamada Putin’in Avrupalı liderlerle bulunduğu temaslarda ayrıca; BM temsilcisi Kofi Annan planını başarısız düşürme ve Irak yada Libya gibi senaryoların Suriye’de tekrarlanmasının kimsenin tahmin edemeyeceği büyük faciamsı tehlikelere yol açacağına vurgu yaptığını ifade etti.

Başkan Putin’in gerek Fransa Başkanı François Hollande gerekse Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bulunduğu temasların ana gündeminde Suriye konusun yer aldığına dikkat çeken Ushakov; Suriye yönetiminde şahısları değiştirmenin çözüm olmayacağını ve ülkede halk savaşı gibi oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabileceğine işaret edildiğini söyledi.

Ushakov Rus tarafın görüşmelerde; Suriye krizinde sadece Suriyeliler arasında olacak bir diyaloga dayalı oldukça dakik ve bilgeli bir tutum alınması önemini savunduğunu ifade etti.

Rusya’nın Suriye’de krizin çözümü için muhalefet ve yönetim ile daha etkin ve yoğun çabalarda bulunma hazırlığını ifade ettiğini belirten Ushakov; Avrupalı ortaklarından da bunu yapmalarını istediğini ekledi.

Ushakov Putin’in Paris’e bulunduğu ziyaretin; Fransa başkanı Hollande’nin Suriye’ye askeri müdahale ihtimalinden söz etmesi arkasında geldiğine işaret ederek; Fransa başkanının bir gün önce Suriye’ye karşı tepkili tutumlarına rağmen Putin ile görüşmelerinin aleni ve gizli bölümlerinin tamamında daha dengeli olduğunu açıkladı.

Başkan Putin ile Hollande arasındaki görüşmenin planlandığı gibi 20-25 dakikadan uzun olarak yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü ifade eden Ushakov; iki başkanın aralarında bir ilişki kurmayı başardıklarını, bunun da gayet önemli olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı