Genel

Rafah sınırından 600 Filistinlin’in Mısır’ın Sina sahrasına geçtiği bildirildi.

Fransa haber ajansına göre, Gazze’deki Sınır Gümrük Kapıları İdaresi’nin, Mısır yönetiminin kendilerine Rafah sınır kapısını sınırlı sayıda insanın geçişi için Pazar gününden itibaren iki günlüğüne açacağını ilettiğini duyurmasının ardından dün Rafah’tan Mısır’ın Sina sahrasına geçen Filistinli sayısının 630 olduğu bildirildi.

Mısır’ın dün sınırı kısıtlı olarak açması son iki ayda ikinci kez gerçekleşiyor. Bu arada dün yüzlerce Filistinlinin ise Rafah’tan Mısır’a, konan kotadan dolayı geçemediği bildirildi.

Bu arada geçişlerle ilgili açıklama yapan Gazze Sınır İdaresi başkanı Mahir Ebu Sabha, Mısırlı yetkililerin kendilerine Pazar ve Pazartesi günlerinde sadece Gazze’ye giriş yapmak isteyenler için kapıyı açacakları bilgisi verdiklerini söyledi.

Mısır yönetimi, Gazze’nin dışarıya açılan tek sınır kapısı olan Rafah sınır kapısını 51 günlük savaşta yaralıların geçmesi için bile açmadı. Mısır bu süre içinde Gazze’ye geçmek isteyen insanlara izin vermediği gibi yardım kafilelerinin çoğunu da engelledi.

Mısır yönetimi bir taraftan kamuoyunu da yanıltıyor. Kapıyı iki günlüğüne, bir günlüğüne açtığını duyururken, çoğu zaman Mısır tarafında mahsur kalanlar Gazze’ye giriş yapıyor. Gazze’den çıkmak isteyen yüzlerce hastanın, yaralının ve başka ülkelerde yaşayanların çıkış yapmalarına ise izin vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı