Genel

Rakka’daki toplu mezarlar ABD Koalisyonunun vahşetini kanıtlıyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Rakka kırsalında bulunan toplu mezarlar konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Resmi mektubunda bakanlık bu toplu mezarların ABD komutasında hareket eden ve uluslar arası kanunlar ve kararlara tamamen aykırı olan koalisyon güçlerinin Suriye halkına karşı insanlık dışı kanlı vahşetlerine açık bir kanıt olduğunun altını çizdi.

Bakanlık ABD koalisyonunun Rakka’da bulunan IŞİD’li teröristleri korumaları altında başka bölgelere tahliye etmeleri ardından kenti içindeki sivillerle birlikte vahşice bombalayıp yerle bir ettiğine vurgu yaptı. ABD ve koalisyonunun IŞİD’e karşı savaşma iddialarının asılsız bir yalandan ibaret olduğuna bir kez daha dikkat çeken bakanlık, bu güçlerin Suriye ordusuna karşı savaşmaları için IŞİD’li teröristleri kollayıp desteklediklerinin altını çizdi.

Suriye’nin BM ve BMGK’den sorumluluklarını ciddi, etkin ve tarafsız bir şekilde bir kez daha üstlenmelerini talep ettiğine vurgu yapan bakanlık; ABD koalisyonunun Suriye ve halkına karşı insanlık dışı vahşetlerine derhal son verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakanlık bu koalisyon güçlerinin Suriye ve halkına karşı işlediği vahşi katliamların ciddi bir şekilde soruşturulup faillerinin cezalandırılmaları talebinin de altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu