GenelSuriye Dostları

Ramazan el-Buti: İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriye’deki gerçekleri görmeye gelsin

İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Dr Muhammed Sait Ramazan el-Buti; İslam dinindeki bir çok gerçeğin bir kısım toplumlar içinde boş adreslere ve ölü formlara dönüştüğünü belirtti.

Dr Buti bugün Şam’daki büyük Emeviler Camiinde okuduğu Cuma hutbesinde; Müslümanlıkta bir çok gerçeğin görünürde İslami kurum olduğu fakat gerçeğinde ve çalışmalarında siyasi kurumlara dönüştürüldüğünü belirterek, İslam’ın günümüzde bir çok toplum tarafından politikleştirildiğini, gerçeklerinin de siyasi hedefler doğrultusunda kullanıldığının altını çizdi.

İslam dininin gerçek öğretilerini yayma ve dinin ilkelerini uygulaması beklenen Müslüman bir kısım kurumların ümmeti ve geleceğini tehdit eden planların bir aleti olduğuna dikkat çeken Dr Buti; İslam dininin gerçek öğretileri ve ilkeleriyle dürüst bir şekilde hayata geçirilmiş olması halinde Müslüman ümmetinin güçlü kalabileceğini ve düşmanlarının tümünü püskürtebileceğini söyledi. Dr Buti; fakat ne yazık ki yüce Allah’ın buyurduğu İslami işbirliği ve dayanışmanın mevcut olmadığını ekledi.

Büyük allame Buti; İslam İşbirliği Teşkilatının fosforlu bir adrese sahip olduğunu, bu kurumun dünyadaki 1.5 milyardan fazla Müslüman’ın umutlarını ifade etmesi gerektiğine işaret ederek, fakat ne yazık ki bu kurumun önem ve konumunu kaybetmesiyle birlikte vefat ettiğini söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı ve yetkililerine seslenen Dr Buti; “gelin ve kendi gözlerinizle görüp karar verin.. gelin ki bizler sizdeniz ve sizinleyiz.. gelin bizzat kendi gözlerinizle görün ve kimin katil, kimin de maktul olduğuna, kimin zalim kimin mazlum olduğuna tanık olun.. önyargılarınızdan ve pervasız politikalardan kurtulup gelin de, bizler sizinleyiz..” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı