Suriye Dostları

Ramazan el-Buti: Özgür insan arzu ve isteklerine yenilmeyendir

Müslümanların önde gelen Ulemalarından Dr Muhammed Sait Ramazan el-Buti, gerçek özgürlüğün Allaha olan gerçek inancımız ve bağlılığımızla orantılı olduğunu söyleyerek Allahtan uzaklaşanların özgürlüğü asla elde edemeyeceklerini vurguladı.

Dr Buti bugünkü Cuma hutbesinde, insanın övünebileceği özgürlüğüne ancak yüreğine Allaha kölelik ağacını diktikten sonra kavuşabileceğine işaret ederek bu köleliğin duygularına ve varlığına hâkim olmasıyla birlikte özgürlük meyvesini alacağına dikkat çekti.

İnsanın tanrının kulu olduğunu bilmesi ve öğrenmesiyle birlikte tamamıyla özgür olacağına değinen Dr Buti, tanrının kulu olduğuna inananların yaşam dayanaklarının Allah olacağına dikkat çekti.

Ulema Dr Buti, Allaha köleliğin insanı dünyada kötülük yapmaktan uzaklaştıracağını kaydederek insanın yükselme gücü olsa bile Allaha köleliğin onu zorbalıktan uzaklaştıracağını ve insanlık mertebesine ulaştıracağını dile getirerek Allaha kulluğun insan yüreği, varlığı ve vicdanında kök salmasının önemine değindi.

Allaha kulluk edenlerin kişisel zevkleri, arzuları ve çıkarlarının kölesi olamayacağını belirten el-Buti, “özgür insan aklın sesine kulak veren arzu ve isteklerine yenilmeyendir. Allaha köleliğin ilk meyvesi özgürlük ve onurdur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı